EXOD - moja srdcovka

dátum uverejnenia: 13. 10. 2021
čas: 12:05
kategórie: Združenie základného školstva

EXOD - moja srdcovka

Nie, nepomýlil som sa. EXOD s D je skratkou pre exkurzno - vzdelávacie pobyty. Už vyše polstoročie ich organizuje odborový zväz pracovníkov školstva. Náš prvý EXOD sme začiatkom leta 2017 s manželkou absolvovali základňu v Komárne a hneď koncom leta aj

2. základňu v Ždiari. Ako sme potom ľutovali, že sme sa “exoďákmi” nestali už oveľa skôr. Nasledujúce roky sme nezaváhali a zajednali si opäť po dva pobyty. Videli sme krásu Pienin, Vysokých aj Nízkych Tatier, Liptova, Roháčov, Veľkej Fatry, Slovenského raja, Vihorlatu, Polonín. Tak ako chutné jedlo obohatí jeho vôňa, tak zážitky z pobytov obohacujú účastníkom výklady objednaných sprievodcov, členov HZS, znalcov miestneho prostredia a predovšetkým znalosti samotných organizátorov jednotlivých základní.

Spoznal som niektorých, pp. Cenknerovú, Ježovú, Kvašňáka, Matejovú, Oriňákovú, Šajgalovú, Štefaniovú. Všetci boli na jednotku. Každý deň pobytu som si hovoril: “ Škoda že už som na dôchodku, toto by som použil na vyučovaní”.

Služby pani Ľubky Šajgalovej som zatiaľ využil asi na 50 %, spolu šesťkrát. Jej poznatky nielen o horách, ale aj o mestách, svetských aj cirkevných pamiatkach, o významných slovenských osobnostiach, ma často prekvapovali. Celková organizácia každej základne, ubytovanie, strava, program, boli vždy výborné. Či bolo pekne alebo sa zhoršilo počasie, vedela nám ponúknuť zmysluplný program. Kto si ju lepšie všímal, zistil, že deň začínala aj hodinu pred raňajkami “s papiermi” a po večeri nasledovali zas mapy, trasy, účty, zoznamy. Často posledný deň jednej základne bol zároveň prvým dňom základne nasledujúcej. Verím, že väčšina jej “exoďákov” toto všetko vidí, tak ako ja si ju váži a ďakuje jej – veď prečo by sa k nej po dlhé roky toľkí záujemcovia z celého Slovenska ba aj z Čiech vracali?

Partizánske, 10.10.2021

Peter Gašparík

prejsť na zoznam aktualítPartneri

partner2 partner3 partner4 partner6 partner7 partner1

Sme členmi

partner5 partner6 partner7