Skôr ako začneme: nahliadnite do spracovania vašich osobných údajov

Ak navštívite stránku, ktorá zapisuje cookies, v počítači sa vám vytvorí malý textový súbor, ktorý sa uloží vo vašom prehliadači. Ak rovnakú stránku navštívite nabudúce, pripojíte sa vďaka nemu na web rýchlejšie. Náš web vám ponúkne relevantné informácie a bude sa vám pracovať jednoduchšie.

Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovanie našich web stránok. Ak si nastavíte blokovanie zápisu cookies do vášho prehliadača, je možné, že web sa spomalí a niektoré jeho časti nemusia fungovať úplne korektne. Viac info k spracúvaniu cookies.

Za účelom anonymných štatistík návštevníkov sa používajú nástroje tretích strán, ktoré čiastočne prenášajú údaje do USA, kde nie je možné zaručiť rovnakú úroveň ochrany údajov ako v EÚ. Kliknutím na "Povoliť všetko" súhlasíte s tým, že súbory cookie môžu používať aj poskytovatelia tretích strán.

Po roku sme vyhodnotili Memorandum o spolupráci a sociálnom zmieri v rezorte školstva

dátum uverejnenia: 16. 6. 2026
čas: 15:56
kategórie: Zväz

Po roku sme vyhodnotili Memorandum o spolupráci a sociálnom zmieri v rezorte školstva

Dnes, 16.6.2026 sa uskutočnilo rokovanie zástupcov Odborového zväzu školstva pod vedením predsedu zväzu P. Ondeka s ministrom školstva T. Druckerom a ďalšími zástupcami ministerstva školstva v súvislosti s vyhodnotením záväzkov vyplývajúcich z Memoranda o spolupráci a sociálnom zmieri v rezorte školstva, ktoré bolo podpísané 26. marca 2025. Rok po podpise Memoranda možno konštatovať, že Memorandum vytvorilo základ pre postupné riešenie dlhodobo neriešených problémov zamestnancov školstva, keďže významná časť záväzkov bola splnená úplne alebo aspoň čiastočne.

Jedným z hlavných cieľov memoranda bolo zlepšenie odmeňovania zamestnancov školstva. Odborový zväz považuje zvyšovanie platov za nevyhnutný predpoklad stabilizácie personálnej situácie v školstve a za základný nástroj na zvyšovanie atraktivity učiteľského povolania i ďalších profesií pôsobiacich v školách. V priebehu roka 2025 a 2026 došlo k navýšeniu tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov, učiteľov VŠ, vedecko-výskumných zamestnancov ale aj nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení spolu o viac ako 14%. Priemerný plat zamestnanca regionálneho školstva stúpol v 1. kvartáli roku 2026 oproti 1. kvartálu roku 2025 o viac ako 250 EUR a na verejných vysokých školách o viac ako 300 EUR. Podpredseda zväzu M. Habán však v tomto smere upozornil, že uvedená valorizácia sa z dôvodu legislatívnej úpravy nedotkla zamestnancov priamo riadených organizácií ministerstva, predovšetkým v NIVAM a CVTI. Minister reagoval, že preverí osobné náklady na platy týchto zamestnancov.

Za významný záväzok memoranda, ktorý reagoval a dlhodobú požiadavku zväzu a ktorý sa podarilo naplniť, považujeme vytvorenie samostatnej platovej tabuľky pre nepedagogických zamestnancov školstva. Tento krok vytvoril predpoklady na uvedené zvýšenie patov v roku 2025 a 2026 mimo kolektívneho vyjednávania vyššieho stupňa a tiež na výraznejšie zvyšovanie ich tarifných platov aj v budúcnosti.

Jedným z najvýznamnejších systémových záväzkov memoranda je vytvorenie mechanizmu pravidelného rastu platov zamestnancov školstva. Odborový zväz školstva dlhodobo upozorňoval, že každoročné jednorazové rokovania o platoch nezabezpečujú dostatočnú predvídateľnosť v oblasti odmeňovania a tým neprispievajú k stabilizácii jednotlivých profesií. V tejto oblasti sa zástupcovia zväzu zúčastňujú rokovaní v súvislosti s návrhom platového automatu, ktorý minister školstva plánuje predstaviť verejnosti na jeseň tohto roka a ktorý má zabezpečiť pravidelný a predvídateľný rast platov všetkých zamestnancov školstva. Pri pedagogických a odborných zamestnancoch regionálneho školstva je cieľ, aby ich priemerné platy dosiahli približne 90 % priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov alebo 135% priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Podobná metodika má byť uplatnená aj pri automatickom zvyšovaní platov učiteľov VŠ a vedcov. Pri nepedagogických zamestnancoch je naša požiadavka, aby ich platy začínali minimálne na úrovni minimálnej mzdy, pri zachovaní rozdielov podľa platových stupňov a tarifných tried.

Jedným zo základných princípov memoranda bolo aj posilnenie sociálneho dialógu a zapojenie zástupcov zamestnancov do prípravy systémových zmien v rezorte. Počas uplynulého obdobia sa zástupcovia Odborového zväzu školstva aktívne podieľali na činnosti pracovných skupín ministerstva pripravujúcich legislatívne zmeny v oblasti financovania a pracovných podmienok v školstve.

Popri uvedených splnených záväzkoch je však potrebné upozorniť, že jedna z hlavných požiadaviek odborárov, ktorá je uvedená v memorande doteraz splnená nebola, a to zjednotenie financovania všetkých zamestnancov školstva priamo z kapitoly ministerstva školstva. Napriek prvému kroku, ktorým bolo presun financovania zamestnancov materských škôl pod prenesené kompetencie, do dnešného dňa nedošlo k ďalšiemu posunu v tejto téme. Túto skutočnosť uznal aj minister školstva, keď zdôraznil, že prekážkou sa predovšetkým javí nesúhlasný postoj predstaviteľov samospráv.

Hrubé priemerné platy v regionálnom školstve a na verejných vysokých školách 

Zapísal: Juraj Stodolovský, vedúci Úradu zväzu

Autor foto: Michal Duľa

Správa na TASR





prejsť na zoznam aktualít



Partneri

partner2 partner3 partner4 partner6 partner7 partner1 raabe

Sme členmi

partner5 partner6 partner7