Skôr ako začneme: nahliadnite do spracovania vašich osobných údajov

Ak navštívite stránku, ktorá zapisuje cookies, v počítači sa vám vytvorí malý textový súbor, ktorý sa uloží vo vašom prehliadači. Ak rovnakú stránku navštívite nabudúce, pripojíte sa vďaka nemu na web rýchlejšie. Náš web vám ponúkne relevantné informácie a bude sa vám pracovať jednoduchšie.

Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovanie našich web stránok. Ak si nastavíte blokovanie zápisu cookies do vášho prehliadača, je možné, že web sa spomalí a niektoré jeho časti nemusia fungovať úplne korektne. Viac info k spracúvaniu cookies.

Za účelom anonymných štatistík návštevníkov sa používajú nástroje tretích strán, ktoré čiastočne prenášajú údaje do USA, kde nie je možné zaručiť rovnakú úroveň ochrany údajov ako v EÚ. Kliknutím na "Povoliť všetko" súhlasíte s tým, že súbory cookie môžu používať aj poskytovatelia tretích strán.

Ministerstvo školstva podporuje závislosť detí na mobiloch

28. 3. 2022, 10:26
Mgr. Ivan Dudáš

Je nepochopiteľné, že v dnešnej dobe ide kľúčová organizácia, ktorá má riadiť výchovu a vzdelávanie detí a mládeže, verejne podporiť závislosť detí na mobilných telefónoch. Presne k tomuto kroku smeruje novela Vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky o základnej škole č. 320/2008. Práve tá je v súčasnej dobe v medzirezortnom pripomienkovom konaní a podľa návrhu ministerstva školstva z nej má okrem iného vypadnúť § 20 ods. 7, ktorý znie nasledovne: „Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu.“ Aj napriek pripomienkam školských odborov a ďalších relevantných organizácií z oblasti školstva, ministerstvo tvrdohlavo presadzuje vypustenie vyššie spomenutého paragrafu a v súčasnej dobe to vyzerá tak, že tento bod z vyhlášky naozaj vypadne.

Čo to v praxi znamená pre školy. V prípade, že vyhláška prejde v podobe, ako ju navrhuje ministerstvo, stratia školy jedinú právnu normu, na ktorú sa mohli odvolávať pri zákaze používania mobilov žiakmi v školách. Ministerstvo argumentuje tým, že školy si napriek tomu budú môcť dať zákaz do svojich školských poriadkov. Tento argument však považujem za nedostatočný. V dnešnej dobe, kedy sa mnohí ľudia oháňajú tým, že ani len vyhlášky a zákony nie sú pre nich záväzné (súčasná situácia s pravidlami okolo epidemiologických opatrení je toho dôkazom), bude len veľmi ťažké vymáhať dodržiavanie zákazu, ktorý bude podchytený len školským poriadkom.

To už ľudia na ministerstve školstva úplne stratili súdnosť o tom, čo je pre deti dobré a čo im naopak škodí? To mi chce niekto tvrdiť, že dnešné deti nemajú problém so závislosťou na mobiloch? To ich naozaj ideme podporovať v tom, aby mali mobily v rukách ešte aj cez vyučovanie? Vie si niekto na ministerstve školstva predstaviť, ako vyzerá príprava žiaka na hodinu, keď má počas prestávky v rukách mobilný telefón? Vie si niekto na ministerstve predstaviť, čo sa odohráva v priestoroch školy, ktoré nedokážu byť počas prestávok pod drobnohľadom pedagogického dozoru, ako sú napr. záchody, šatne a pod., keď tam majú deti k dispozícii mobily? Vie si niekto predstaviť, ako prebieha vyučovací proces, keď má dieťa počas hodiny zapnutý mobilný telefón? A zabrániť týmto veciam bude veľmi ťažké v prípade, že tento zákaz vypadne z vyhlášky.

Myslím si, že nikomu netreba vysvetľovať, aké negatíva pre deti dnes prinášajú mobilné telefóny. Či už je to z pohľadu rodičov, učiteľov alebo psychológov. Každému je jasné, že vďaka mobilom deti strácajú osobné kontakty a ich komunikácia sa presúva do on-line priestoru. To, akým spôsobom komunikujú na sociálnych sieťach, však nedokáže nahradiť reálny kontakt s kamarátmi. Nehovoriac o tom, že deti sú vďaka sociálnym sieťam vytrhnuté z reálneho sveta, ktorý im nahrádza on-line priestor, ktorému veria viac ako realite. Aj toto prispieva k rôznym dezinformáciám a nešťastiam, ktoré sú spôsobené snahou napodobniť to, čo vidia na rôznych videách. Nebuďme tí, ktorí budú tento skreslený názor detí podporovať. Priveďme deti k reálnym sociálnym kontaktom. Odtrhnime deti od mobilov a sociálnych sietí a nedovoľme im, aby ich mobily pohltili.

Používanie mobilných telefónov ovplyvňuje aj pracovné nasadanie ľudí. Už dávno sa v mnohých firmách pristúpilo k tomu, že zamestnanci majú úplný alebo veľmi obmedzený prístup k mobilným telefónom, nakoľko ich používaním sa znižoval ich pracovný výkon. V oveľa väčšej miere platí tento princíp aj pri deťoch v škole. Pred 4 rokmi sme z tohto dôvodu v našej škole zaviedli skrinky na mobily, v ktorých musia mať žiaci svoje telefóny počas celého vyučovania odložené. Naši učitelia vďaka tomu nemusia riešiť problémy, o ktorých mi rozprávajú učitelia z iných škôl, kde sa vedenie rozhodlo pristúpiť k tomuto problému benevolentne. Našťastie je v súčasnej dobe málo takých škôl, kde problém s mobilmi doteraz nevyriešili. Niektoré školy ich zakázali úplne, niektoré využívajú na uskladnenie mobilov skrinky. Je však aj zopár škôl, kde sa vedenie rozhodlo proti tomuto fenoménu nezasiahnuť a skúsenosti učiteľov z týchto škôl sú na zaplakanie. A práve k poslednému typu škôl sa postupne prepracujeme všetci, keď si ministerstvo školstva presadí nezmyselný návrh v novej Vyhláške o základnej škole.

Osobne som toho názoru, že aj väčšina rodičov súhlasí s tým, aby deti používali mobilné telefóny v čo najmenšom rozsahu. Upevňuje ma v tom osobná skúsenosť z rodičovského združenia, na ktorom sme pred 4 rokmi rodičom oznámili, že zavádzame v škole skrinky na mobilné telefóny. Medzi našimi rodičmi sa v tej dobe nenašiel jediný, ktorý by bol proti. Mnohí sa naopak potešili a zazneli aj hlasy, aby sme deťom úplne zakázali nosenie mobilov do školy. Bol som vtedy veľmi hrdý na rodičov našich žiakov. Ale je nutné povedať, že doba sa mení a bojím sa toho, že časom môže u niektorých rodičov nastať v ich zmýšľaní posun. A nám sa vtedy pri zákaze mobilov pre žiakov bude veľmi ťažko argumentovať, keď sa nebudeme môcť oprieť o nejaký právny dokument, ktorý by používanie mobilov v školách reguloval.

Preto vyzývam ministerstvo školstva, aby zvážilo svoje rozhodnutie, akceptovalo pripomienky tak významných organizácií, akými sú napr. školské odbory, a nevypustilo zákaz používania mobilných telefónov žiakmi počas vyučovania z Vyhlášky o základnej škole. Treba predchádzať skutkom, aké v posledných mesiacoch a rokoch páchajú naše deti práve prostredníctvom mobilných telefónov a nie ich podporovať. Práve ministerstvo školstva chce byť inštitúciou, ktorá k týmto skutkom chce prispievať?

Mgr. Ivan Dudáš

Učiteľ, riaditeľ základnej školy a člen školských odborovprejsť na zoznam blogov

Komentáre (0)

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.


K tomuto článku zatiaľ nie sú žiadne komentáre.
 

Partneri

partner2 partner3 partner4 partner6 partner7 partner1

Sme členmi

partner5 partner6 partner7