Medzinárodná konferencia o bipartitnom dialógu v školstve
dátum uverejnenia: 24. 10. 2012
čas: 09:52
kategórie:
V dňoch 18. – 19. októbra 2012 sa v Prahe uskutočnila medzinárodná konferencia Bipartitný dialóg v školstve – Pracovné a platové podmienky zamestnancov školstva, ktorej sa zúčastnili zástupcovia z Čiech, Slovenska, Poľska a Bulharska.
Organizátormi konferencie bola Konfederácia zamestnávateľských a podnikateľských zväzov Českej republiky a Českomoravský odborový zväz pracovníkov školstva.
Mgr. František Dobšík, predseda ČMOS otvoril rokovanie a predstavil ciele projektu Bipartitný dialóg v odvetviach, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu Ľudské zdroje a zamestnanosť.
S úvodným referátom vystúpil PhDr. Jindřich Fryč, námestník ministra školstva, mládeže a telovýchovy ČR. Vyzdvihol význam sociálneho dialógu medzi ministerstvom školstva a zamestnávateľmi, zákon o pedagogických pracovníkoch. Smerom ku zriaďovateľom rozvinul optimalizáciu financovania školstva s cieľom hospodárneho využitia finančných zdrojov. V regionálnom školstve ČR pracuje 232 tisíc zamestnancov, z toho 162 tisíc pedagógov. V druhom príspevku Mgr. Václav Pícl, podpredseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov oboznámil prítomných o financovaní regionálneho školstva v súčasnosti, s poukázaním rizík plánovaných finančných škrtov. Tiež prezentoval vývoj priemerných mesačných platov učiteľov v porovnaní s priemernou mzdou v Českej republike.
Situáciu s pracovnými a platovými podmienkami zamestnancov školstva a vedy na Slovensku objasnil Ing. Pavel Ondek, predseda OZ PŠaV na Slovensku. Na základe odznených referátov zástupcovia zo Slovenska skonštatovali, že v porovnaní z Českou republikou a Poľskom je slovenské školstvo finančne poddimenzované, výrazný rozdiel je aj v platovom ohodnotení zamestnancov školstva vo všetkých pracovných pozíciách a kategóriách.
K pracovným a platovým podmienkam bulharských zamestnancov školstva referovala Kounka Damanova Genkova z Odborového zväzu pracovníkov školstva v Bulharsku. Za poľských partnerov odznela informácia od Grezgorza Gruchlika, podpredsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva v Poľsku. O kariérnom raste učiteľov na základných a stredných školách na Slovensku referoval Ing. Martin Maták, podpredseda zväzu za stredné školstvo.
Druhý rokovací deň predstavila PhDr. Mgr. Irena Wagnerová, PhD., MBA manuál a dopadovú štúdiu k pracovným a platovým podmienkam v školstve.
Ako zdôraznila Mgr. Markéta Vondráčková, podpredsedníčka ČMOS, školstvo potrebuje stabilitu a kľud, aby sa mohlo rozvíjať a nie neustále zavádzať nekoncepčné zmeny.
Mgr. Ing. Vít Berka uviedol stručný prehľad právnych úprav vo vzťahu k platom učiteľov i neučiteľov v Českej republike.
Obidva rokovacie dni priniesli v rozsiahlej diskusii množstvo zaujímavých podnetov, vedúcich k skvalitneniu školstva vo všetkých partnerských krajinách, ktoré sa podieľajú na projekte.
Spracoval: Miroslav Habán
prejsť na zoznam aktualít