Plénum Združenia SŠ hostili tentokrát na východe Slovenska
dátum uverejnenia: 26. 11. 2024
čas: 09:52
kategórie: Združenie stredného školstva
V dňoch 3. - 5. októbra 2024 sa na ďalšom spoločnom rokovaní stretli Výbory Rád Združenia SŠ. Tohto roku bola hlavným spoluorganizátorom Rada ZO Z SŠ KE, PO a tak sme zavítali na „ďaleký východ“. Keďže cesta cez celú republiku je dlhá, stretli sme sa pri chutnom obede v reštaurácii LIETADLO v Podlipníkoch, asi 20 km za Prešovom. Po kávičke a fotení sme pokračovali do okresného mesta Humenné, kde nás čakala prehliadka Vihorlatského múzea sídliaceho v nádherne zrekonštruovanom kaštieli Drugethovcov. Umelecko-historická expozícia nás prekvapila množstvom nádherných exponátov a veľkosťou priestorov, upútal aj zaujímavý výklad sprievodcu, ktorý prezradil aj pár „pikošiek“. Nasledoval už presun do cieľa – hotela KAMEI v Sninských rybníkoch, obklopeného nádhernou prírodou. Pri príchode všetci absolvovali „vichodňarske privitaňe“ – poldeci domácej, podávané švárnymi „dzifkami“ a dostali odznak vyrobený špeciálne na toto podujatie. Po výbornej večeri a krátkom oddychu nás čakal spoločenský večer, kde okrem zábavy prebiehala neformálna diskusia plná užitočných rozhovorov a výmeny skúseností nie len z odborárskej práce vo všetkých troch regiónoch.
Druhý deň po raňajkách prebehlo najprv rokovanie jednotlivých výborov Rád a po krátkej prestávke s občerstvením nasledovalo zasadnutie Pléna Združenia SŠ. Na začiatku vystúpili naši hostia – predseda OZ školstva Pavel Ondek, podpredseda zväzu a predseda Z SŠ Peter Danko. Dozvedeli sme sa podrobné informácie nielen o činnosti vedenia zväzu, postupoch pri vyjednávaní o KZVS, stretnutiach s ministrom školstva, ale aj o problémoch v oblasti školstva, ktoré je potrebné riešiť v ďalšom období. Z diskusie vyplynula podpora krokov pri vyjednávaní o KZVS, ako aj potreba riešenia situácie v RC.
Po obede nás už čakal autobus, ktorým sme sa vydali spoznávať krásy tohto kraja. Cestou okolo priehrady Stariná, zásobujúcej pitnou vodou väčšinu výhodného Slovenska, sme prišli k drevenému kostolíku - gréckokatolíckému chrámu archanjela Michala v Topoli. Zaujal svojou architektúrou, výzdobou aj históriou. Keďže pozrieť všetky kostolíky by nám trvalo aj niekoľko dní, navštívili sme Skanzen ich miniatúr v Uliči. Po krátkej prestávke s občerstvením v Stakčíne, nás čakala posledná zastávka – planetárium Astronomického observatória v Kolonickom sedle. Vzhľadom na počasie sme absolvovali náučný program spojený s premietaním hviezdnej oblohy. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých informácii a zopakovali, kde sa nachádzajú najznámejšie súhvezdia.
Po večeri bol čas aj na regeneráciu síl vo wellness, či na masáži a čakal nás už druhý večer, tentokrát pri živej hudbe miestnej kapely. Nechýbalo ani chutné jedlo obsahujúce aj miestne špeciality. Tanec a spev, dopĺňali debaty nie len o školských témach.
Keď sme sa ráno lúčili a rozchádzali do svojich domovov, viacerí vyslovili vďaku, že mohli spoznať tento čarokrásny kraj plný zaujímavostí. V mene organizátorov chcem poďakovať všetkým účastníkom a účastníčkam za aktívnu účasť, ochotu prísť takú diaľku, aby mohli spoznávať náš región. Už teraz sa tešíme na ďalšie miesto nášho úžasného Slovenska, ktoré navštívime nabudúce.
Mgr. Ľuboš Kvašňák, predseda Rady ZO OZ PŠaV stredných škôl a zariadení Vsl. regiónu
fotodokumentácia
prejsť na zoznam aktualít