Ako v čase krízy zabezpečiť prístup k vzdelávaniu pre všetky deti - komentár IVP
dátum uverejnenia: 14. 4. 2020
čas: 17:09
kategórie: Zväz
V stredu sa začína už piaty školský týždeň, kedy sa deti neučia priamo v školách. Výučba sa v dôsledku vládnych opatrení na zastavenie šírenia vírusu COVID-19 presunula do domácností v rámci tzv. dištančnej výučby. Dopadom tohto opatrenia sme sa venovali v najnovšej analýze Inštitútu vzdelávacej politiky „Ako v čase krízy zabezpečiť prístup k vzdelávaniu pre všetky deti“.
Najviac alarmujúcim dopadom dištančnej výučby je momentálne najmä fakt, že prístup k vzdelávaniu stratili odhadom desaťtisíce detí.
Jednou z príčin je, že väčšina výučby – a tiež usmernení a rád školám a pedagógom/pedagogičkám – sa týka vyučovania online, teda vyučovania prostredníctvom internetu a internetových aplikácií. Naše zistenia v tejto oblasti hovoria, že:
1. Viac ako 32-tisíc žiakov a žiačok na základných školách môže byť bez pripojenia na internet.
2. Negatívny dopad to má najmä na deti z chudobných a rómskych rodín – pripojenie na internet nemá každá druhá chudobná rodina a v prípade rómskych domácností má pripojenie len v priemere každý tretí žiak/žiačka.
3. Problém je aj v dostupnosti techniky – ani smartfón nemá 40 percent detí z chudobných domácností a 45 percent detí z rómskych domácností.
Okrem prístupu k technike a internetu je však v prípade dištančného vyučovania nutné prihliadať aj na domáce zázemie žiakov:
1. Takmer každý druhý žiak/žiačka vo veku 6-11 rokov žije v preplnenej domácnosti – nemusia mať preto vytvorené vhodné podmienky na výučbu z domu.
2. Takmer 110-tisíc detí môže byť odkázaných na stravu v škole – ide o údaje z roku 2018, pričom možno predpokladať, že vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu sa počet detí, ktoré takúto podporu potrebujú, priebežne zvyšuje.
3. V súčasnosti nevieme, ako sa nám darí podporovať a zapájať deti so zdravotným znevýhodnením – ide pritom o viac ako 41-tisíc detí, ktorým za normálnych okolností majú školy poskytovať dodatočnú podporu.
V analytickej časti tiež rozoberáme pripravenosť škôl a ich zamestnancov a zamestnankýň na dištančnú výučbu.
Na základe týchto informácií a prehľadu opatrení, ktoré prijali iné krajiny, sme následne sformulovali opatrenia, ktorých prijatie a implementácia by pomohli zlepšiť prístup k vzdelávaniu aj pre deti, ktoré ho po prechode na dištančnú výučbu stratili.
Celý zoznam – ako aj podrobnejšie kroky – nájdete v 4. časti našej analýzy. Ide predovšetkým o to, ako:
1. Zabezpečiť teplú stravu pre všetky deti, ktorých rodiny o to požiadajú
2. Podporiť aj iné formy dištančného vyučovania, najmä pre deti bez prístupu k online výučbe a pre deti so špecifickými potrebami (tzv. špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, ŠVVP) – príkladom môže byť využitie TV vysielania, zabezpečenie techniky pre deti a ich učiteľov, či zabezpečiť, aby sa minimálne niektoré deti mohli opätovne učiť v spoločných priestoroch (školách či komunitných centrách)
3. Upraviť kurikulum, teda čo sa v školách učí
4. Zmeniť pravidlá známkovania a hodnotenia, aby sme nepostihovali deti, ktoré sa do výučby nevedeli zapojiť
5. Pripraviť zamestnancov a zamestnankyne škôl (najmä pedagógov a odborných zamestnancov) na poskytovanie dištančného vzdelávania
6. Zabezpečiť podporu a usmernenia aj pre rodičov
7. Zabezpečiť starostlivosť o deti pre vybrané skupiny rodičov
V prílohe pripájame našu analýzu, využiť tiež môžete aj našu infografiku, kde zhŕňame základné dáta o prístupe detí v dištančnému vzdelávaniu.
Inštitút vzdelávacej politiky je analytickým útvarom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností nás, prosím, neváhajte kontaktovať mailom (michal.rehus@minedu.sk) alebo telefonicky (0904203745).
AKO V ČASE KRÍZY ZABEZPEČIŤ PRÍSTUP K VZDELÁVANIU PRE VŠETKY DETI
prejsť na zoznam aktualít