Školskí odborári z celého sveta reagujú na pandémiu
dátum uverejnenia: 14. 4. 2020
čas: 13:01
kategórie: Zväz
,,Učitelia a ostatní zamestnanci v sektore vzdelávania, ako aj lídri odborových zväzov z celého sveta sa spájajú, aby našli spoločné riešenia na problémy svojich študentov, kolegov a komunít napriek obrovským výzvam a zhoršujúcej sa situácii. Toto nepredvídateľné a ťažké obdobie si vyžaduje organizovanú súdržnosť a vytrvalosť.“ Tieto slová adresoval David Edwards, generálny tajomník EI (Education International, ktorého zakladajúcim členom je aj OZPŠaV na Slovensku) všetkým odborovým zväzom združeným v EI s cieľom informovať o krokoch, ktoré EI, jeho členovia a partneri podnikajú na minimalizovanie dopadov krízy na vzdelávanie.
Výkonný výbor EI, ktorý zasadal online 3. apríla, prijal rezolúciu k aktuálnej situácii. Rezolúcia zdôrazňuje, že kríza spôsobená ochorením COVID-19 zasiahla globálnu školskú komunitu s viac ako 1,5 miliardami študentov, 63 miliónmi učiteľov a veľkým počtom zamestnancov pracujúcich v oblasti vzdelávania, ktorí sú postihnutí karanténami, výlukami a zatvorením škôl. Zatváranie škôl má tendenciu zosilňovať existujúce nerovnosti, a hoci používanie digitálnych prostriedkov v niektorých krajinách môže v tomto období pomôcť, pre znevýhodnené skupiny a žiakov so špeciálnymi potrebami sú v mnohých prípadoch nedostupné alebo nepoužiteľné. Vo väčšine krajín nie je digitálne vyučovanie stále možné kvôli nedostatku počítačov, internetu či vysokým nákladom na online prenos dát. EI pripomína, že študenti stratia cennú interakciu a sociálne vzťahy s učiteľmi a ostatnými študentmi a upozorňuje, že v mnohých častiach sveta nedostávajú učitelia za prácu na diaľku primeraný alebo dokonca žiadny plat.
Rezolúcia EI zároveň vyzýva medzinárodné a regionálne organizácie na koordináciu a spoluprácu pri riešení tejto globálnej pandémie prostredníctvom súdržnosti a účinných opatrení. Jednotlivé vlády by mali mobilizovať ľudské a materiálne zdroje predovšetkým na pomoc v oblasti ochrany zdravia, vrátane duševného zdravia. Tiež by mali zabezpečiť, aby v školách, ktoré zostali otvorené pre deti zdravotníkov a zamestnancov iných krízových oblastí, boli poskytované dostatočné ochranné prostriedky učiteľom a nepedagogickým zamestnancom. Zamestnanci a ich rodiny, ich dôstojný príjem a sociálne zabezpečenie by mali byť v tejto situácii pre všetky štáty prvoradé. Proces zatvárania škôl a následné kroky smerujúce k ich opätovnému otvoreniu, ako aj situácia počas pandémie, by mali byť priebežne konzultované so zástupcami zamestnancov. EI ďalej vyzýva všetky vlády, aby po ukončení pandémie poskytli potrebné finančné aj ľudské zdroje nevyhnutné na úplné oživenie ich vzdelávacích systémov. Politici musia zároveň nájsť riešenia, ktoré zabezpečia, že koniec pandémie nebude mať za následok vlnu úsporných opatrení, ktoré najviac ohrozujú verejné služby a zhoršujú úroveň kvality vzdelávania a že situáciu nezneužijú na podcenenie dôležitosti sociálneho dialógu a jeho úlohy pri podpore sociálneho postavenia zamestnancov a celej školskej komunity.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, samozrejme, túto Rezolúciu EI plne podporuje a požiadavky v nej uvedené bude tlmočiť zástupcom vlády SR.
Viac o aktivitách EI a jeho členov nájdete na: https://www.ei-ie.org/en
Juraj Stodolovský, vedúci Úradu zväzu
prejsť na zoznam aktualít