Iniciatíva európskej minimálnej mzdy po koronavíruse je potrebná ešte viac ako predtým
dátum uverejnenia: 22. 6. 2020
čas: 14:07
kategórie: Zväz
„Iniciatíva Európskej komisie ohľadom spravodlivých minimálnych miezd je potrebná nielen na nápravu škôd spôsobených hospodárskou politikou EÚ po kríze v roku 2008 a 2009, ale aj na vyrovnanie sa s následkami krízy spôsobenej koronavírusom,” uviedli hlavní predstavitelia Európskej odborovej konfederácie (EOK) v deň, keď Európska komisia začala svoju druhú konzultáciu o európskej minimálnej mzde.
„Mnoho pracujúcich ľudí ešte nedokázalo prekonať negatívne aspekty mzdových úsporných opatrení z predchádzajúcej krízy a už nás zasiahla súčasná kríza“, uviedla zástupkyňa generálneho tajomníka EOK Esther Lynch.
„Počas eurovolieb sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen zaviazala, že zabezpečí, aby každý pracovník v EÚ dostal primeranú minimálnu mzdu. Konzultačný dokument, ktorý bol zverejnený, je krokom vpred. Berie na vedomie potrebu zabezpečiť, aby zamestnanci mohli vyjednávať primeranú mzdu posilnením kolektívneho vyjednávania, spolu s opatreniami, ktoré by mohli zvýšiť zákonné minimálne mzdy, ako požaduje EOK. Zároveň nie je jasné, ako chce Európska komisia tieto ciele dosiahnuť, “ uviedla Esther Lynch.
EOK sa bude naďalej usilovať o jasný záväzok Európskej komisie zabezpečiť, aby členské štáty zvýšili svoje zákonné minimálne mzdy na úroveň dôstojných miezd. To znamená úroveň, ktorá predstavuje najmenej 60% mediánu a ktorá je tiež primeraná pre spotrebný kôš tovaru a služieb dohodnutý na vnútroštátnej úrovni s odbormi a zamestnávateľmi.
Je potrebné zaviesť skutočné opatrenia na podporu vyjednávania o mzdách medzi odborovými zväzmi a zamestnávateľmi, pretože len prostredníctvom kolektívneho vyjednávania je možné udržať spravodlivé minimálne mzdy v celej EÚ. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, by bolo znemožnenie uchádzať sa o verejné financie zamestnávateľom, ktorí odmietajú rokovať s odborovou organizáciou.
Je dôležité znížiť nerovnosť v odmeňovaní v celej Európe, pretože pokračovanie v rozdieloch pri odmeňovaní medzi východom a západom je neprípustné.
Od začiatku pandémie koronavírusu, ktorá zasiahla Európu:
- takmer 40% zamestnancov v EÚ tvrdí, že sa ich situácia zhoršila, a to v týchto 13 členských štátoch - Taliansko, Španielsko, Poľsko, Rumunsko, Portugalsko, Chorvátsko, Bulharsko, Slovinsko, Slovensko, Grécko, Maďarsko, Cyprus a Malta
- takmer 50% zamestnancov tvrdí, že od začiatku krízy sa ich pracovný čas skrátil, a to v týchto 10 členských štátoch - Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Poľsko, Rumunsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus a Malta.
„Ide o to, aby sme napravili chyby minulosti,“ uviedla Esther Lynch, „a ubezpečili sa, že sa po dnešnej kríze nebudú opakovať. Ambiciózna a odvážna iniciatíva Európskej komisie je po koronavíruse potrebná o to viac, pretože je potrebné splniť prísľub spravodlivých minimálnych miezd a podpory kolektívneho vyjednávania.“
prejsť na zoznam aktualít