Kampaň na zvýšenie atraktivity učiteľského povolania - Sociálny dialóg
dátum uverejnenia: 24. 10. 2023
čas: 13:39
kategórie: Zväz
Odborový zväz školstva sa zapojil do celoeurópskej odborárskej kampane na zvýšenie atraktivity učiteľského povolania. Kampaň obsahuje 10 kľúčových bodov:
1. Udržiavať bezpečné a zdravé pracovné podmienky
2. Zabezpečiť kvalitný profesijný rozvoj
3. Zaistiť sociálny dialóg
4. Vytvárať demokratickú kultúru na školách
5. Podporovať efektívny začiatok kariéry a ďalšie zotrvanie v profesii
6. Podporovať profesijnú autonómiu
7. Uplatňovať zásady rovnosti a rôznorodosti v školstve
8. Zaistiť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom
9. Poskytovať adekvátne a konkurencieschopné platy
10. Uznávať, rešpektovať a posilňovať učiteľskú profesiu
V mesiaci október pokračujeme na tému Sociálny dialóg. Sociálny dialóg je jadrom európskeho sociálneho modelu, ktorý je vyjadrený v Európskom pilieri sociálnych práv a odráža základné hodnoty Európskej únie. Je to dôležitý nástroj na podporu hospodárskej a sociálnej stability a pomáha zabezpečiť, aby mali zamestnanci možnosť vyjadriť sa k otázkam týkajúcim sa zamestnanosti a pracovných podmienok.
Sociálny dialóg a kolektívne vyjednávanie sú základným predpokladom na zabezpečenie trvalo udržateľných kvalitných pracovných miest a dôstojných pracovných podmienok pre pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov. Odborové zväzy školstva zohrávajú kľúčovú úlohu pri zlepšovaní úrovne sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania, zdieľaní informácií, komunikácii, konzultáciách, a čo je najdôležitejšie, pri zabezpečovaní práv svojich členov. Posilňovaním sociálneho dialógu môžeme dosiahnuť zlepšovanie postavenie pedagogických zamestnancov a imidž učiteľskej profesie v spoločnosti.
Na účely posilňovania sociálneho dialógu je potrebné vzájomné rešpektovanie sociálnych partnerov.
• Na úrovni škôl je to predseda/výbor základnej organizácie a riaditeľ. V prípade škôl bez právnej subjektivity zastupuje zamestnancov zvolený predseda odborov na okresnej úrovni. Zároveň v tejto oblasti vyzývame na striktné dodržiavanie zákonných foriem participácie zamestnancov na rozhodovaní zamestnávateľa: spolurozhodovanie, prerokovanie, právo na informácie a kontrolná činnosť.
• Na úrovni krajov prebieha sociálny dialóg predovšetkým so zriaďovateľmi stredných škôl, pričom zamestnanci sa zúčastňujú na rozhodovaní prostredníctvom svojich zástupcov napríklad v krajských radách pre odborné vzdelávanie.
• Na vysokých školách sú partnermi predsedov univerzitných odborových organizácií rektori, prípadne kvestori, s ktorými dojednávajú kolektívne zmluvy.
• Na národnej úrovni vstupuje vedenie odborového zväzu do sociálneho dialógu so zástupcami ministerstva školstva či ministerstva práce. Predseda Odborového zväzu školstva je zároveň členom Hospodárskej a sociálnej rady prostredníctvom Konfederácie odborových zväzov SR.
• Napriek tomu, že mnohé otázky týkajúce sa vzdelávania sa riešia na národnej a miestnej úrovni, Európska únia má takisto zavedené rôzne programy a politiky na podporu kvalitnej výchovy, vzdelávania a odbornej prípravy. Na úrovni EÚ sú ETUCE (Európsky odborársky výbor pre vzdelávanie) a EFEE (Európska federácia zamestnávateľov vo vzdelávaní) uznávanými sociálnymi partnermi a zároveň kľúčovými aktérmi v oblasti vzdelávania.
Sociálny dialóg, kolektívne vyjednávanie a kolektívne zmluvy na všetkých týchto úrovniach sú nevyhnutné na zabezpečenie kvalitného zamestnania, dôstojných pracovných podmienok, profesijného rozvoja a motivačných stimulov, ako napríklad spravodlivého odmeňovania zamestnancov.
Na potrebu posilňovania sociálneho dialógu upozorňujeme aj v rámci Deklarácie 2023, v ktorej žiadame rešpektovanie návrhov odbornej verejnosti pri zásadných zmenách legislatívy a zámeroch ministerstva školstva, čo môže výrazne prispieť k efektívnejšej implementácii takýchto zmien v praxi.
prejsť na zoznam aktualít