Kampaň: Ako zatraktívniť učiteľské povolanie?
dátum uverejnenia: 13. 12. 2023
čas: 10:05
kategórie: Zväz
AKO ZATRAKTÍVNIŤ UČITEĽSKÉ POVOLANIE
VYTVÁRAŤ DEMOKRATICKÚ KULTÚRU NA ŠKOLÁCH!
Odborový zväz školstva sa zapojil do celoeurópskej odborárskej kampane na zvýšenie atraktivity učiteľského povolania. Kampaň obsahuje 10 kľúčových bodov:
1. Udržiavať bezpečné a zdravé pracovné podmienky
2. Zabezpečiť kvalitný profesijný rozvoj
3. Zaistiť sociálny dialóg
4. Vytvárať demokratickú kultúru na školách
5. Podporovať efektívny začiatok kariéry a ďalšie zotrvanie v profesii
6. Podporovať profesijnú autonómiu
7. Uplatňovať zásady rovnosti a rôznorodosti v školstve
8. Zaistiť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom
9. Poskytovať adekvátne a konkurencieschopné platy
10. Uznávať, rešpektovať a posilňovať učiteľskú profesiu
V mesiaci december pokračujeme s požiadavkou na vytváranie demokratickej kultúry na školách. Súčasná doba vojenských konfliktov, sociálno-ekonomických, energetických a humanitárnych kríz zvyšuje dôležitosť výchovy k demokratickému občianstvu.
Školy a školské zariadenia sa preto musia stať centrami demokratických štruktúr, v ktorých učitelia, študenti a zamestnanci škôl zohrávajú aktívnu úlohu pri rozhodovaní. Na vytvorenie pozitívnej klímy a demokratickej školskej kultúry je preto nevyhnutné presadzovať kooperatívne a kolegiálne spôsoby riadenia. To predovšetkým znamená zapájať pedagógov a celú komunitu zamestnancov do rozhodovacích procesov, stanoviť si spoločné ciele a pracovať na ich napĺňaní. Učitelia na všetkých stupňoch, vedci, výskumníci a ďalší pedagogickí a odborní zamestnanci by mali byť považovaní za lídrov vo svojej profesii a ich prínos a odbornosť by mali byť využívané pri vytváraní a reforme vzdelávacích politík na lokálnej ale aj národnej úrovni.
Zamestnanci škôl a predstavitelia odborov by mali mať možnosť aktívne sa zapájať do demokratického a kooperatívneho riadenia s cieľom vytvárať kultúru tolerancie, rovnosti, inkluzívnosti a spolupráce. Spokojnosť zamestnancov a efektívny vyučovací proces možno dosiahnuť nielen poskytovaním potrebných materiálnych zdrojov ale aj podpory a motivácie zo strany vedúcich zamestnancov. Nevyhnutným pre zvyšovanie efektívnosti riadenia škôl je práve kvalitný sociálny dialóg a spolupráca so zamestnancami.
Vedúci zamestnanci škôl a školských zariadení zohrávajú pri vytváraní demokratických hodnôt na pracovisku kľúčovú úlohu. Riaditelia škôl majú povinnosť vytvárať priestor na diskusiu, slobodu prejavu a rôznorodosť názorov. Nemali by byť len administrátormi, ale aj pedagogickými lídrami, ktorí podporujú spoluprácu medzi učiteľmi a medzi učiteľmi a študentmi.
Na školách by zároveň mal mať vytvorený dostatočný priestor na výchovu a vzdelávanie k demokratickému občianstvu. Príslušné inštitúcie ako univerzity či ministerstvo školstva, prostredníctvom svojich priamo riadených organizácií, by mali pedagógom poskytovať potrebné vzdelávacie kurzy a metodické materiály, ktoré im umožnia zodpovedne pristupovať ku kontroverzným a citlivým témam, výučbe kritického myslenia a vytváraniu pozitívneho a bezpečného vzdelávacieho prostredia.
prejsť na zoznam aktualít