Odborári a nový školský a akademický rok - očakávania
dátum uverejnenia: 30. 8. 2016
čas: 11:18
kategórie: Zväz
Čoskoro zazvoní opäť školský zvonec a začne sa nový školský rok 2016/2017, podobne na slovenských univerzitách začne koncom septembra, akademický rok. Skôr ako predstavím očakávania odborárov pre nový školský rok, musím zhodnotiť ten predchádzajúci. Školský rok 2015/2016 bol búrlivý a niesol sa v znamení protestov a protestných zhromaždení zamestnancov školstva a celkovo nepokojov v kolektívoch zamestnancov od materských škôl až po univerzity. Náš odborový zväz bol priamo konfrontovaný s touto situáciou, pretože naši členovia jasne deklarovali na zjazde v novembri 2015 nespokojnosť so situáciou slovenského školstva, a to najmä nedostatočné financovanie rezortu, nízke odmeňovanie, problémy v riadení a systéme školstva a ďalšie nedostatky, ktoré majú priamy vplyv na kvalitu vzdelávania. Zväz a jeho orgány sa rozhodli túto neutešenú situáciu riešiť vyjednávaním, rokovaním a spájaním požiadaviek školských organizácií.
Pred voľbami zväz oslovil politické strany s požiadavkami na zlepšenie kvality vzdelávania na Slovensku a inicioval zjednotenie všetkých reprezentatívnych organizácií pôsobiacich v školstve. Spoločné požiadavky sa formulovali v Deklarácii, ktorá bola odovzdaná predstaviteľom politických strán kandidujúcim vo voľbách do NR SR. Zväz spolu s predstaviteľmi reprezentatívnych „školských“ organizácií participoval na tvorbe Programového vyhlásenia vlády SR, zúčastňoval sa na okrúhlych stoloch ministra školstva a spolupracoval pri tvorbe konkrétnych termínovaných úloh ministerstva školstva pre rok 2016. V závere predchádzajúceho školského roka sa vedenie zväzu sústredilo na kolektívne vyjednávanie pre rok 2017.
V novom školskom i akademickom roku je našim cieľom upokojenie situácie a vytvorenie priaznivých podmienok na vyučovanie a výchovu detí, štúdium na stredných školách a univerzitách, ale aj primeraných pracovných a sociálnych podmienok pre zamestnancov regionálneho a vysokého školstva. Nie však za cenu ústupkov. Očakávame lepšie odmeňovanie pre pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov. Tarifné platy nepedagogických zamestnancov sú už mnoho rokov pod úrovňou minimálnej mzdy. Riaditelia očakávajú viac financií na prevádzku škôl a školských zariadení. Podobne rektori univerzít požadujú viac finančných zdrojov na vzdelávanie, vedu a výskum, prácu doktorandov, odmeňovanie zamestnancov, ale i na zabezpečenie chodu univerzít a ich zariadení. Čakajú nás náročné rokovania, pri ktorých sa budeme snažiť presvedčiť zástupcov vlády o potrebe zlepšenia financovania školstva a lepšieho odmeňovania zamestnancov tak, ako to Slovenskej republike odporúča OECD. Na podporu svojich aktivít zväz pripravuje medzinárodnú konferenciu krajín V4: „Dôstojné pracovné podmienky a spoločenské postavenie zamestnancov školstva“, ktorá sa uskutoční v Bratislave v dňoch 3. - 4. októbra 2016, na ktorú vás aj touto cestou pozývame. Prihláška bude zverejnená na webovej stránke zväzu.
Ministerstvo školstva má v období december 2016 – január 2017 predložiť na verejnú diskusiu dlho očakávaný Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania. Zväz prostredníctvom svojich odborníkov, členov profesijných sekcií, využije možnosť pripomienkovania návrhov a presadenie opodstatnených požiadaviek.
Očakávania zväzu v novom školskom i akademickom roku 2016/2017:
- navýšenie platov pre všetkých zamestnancov školstva na úroveň vyspelých krajín OECD,
- spolupráca na tvorbe Národného programu rozvoja školstva na Slovensku v horizonte 10 rokov,
- zatraktívnenie učiteľského povolania na Slovensku a špeciálne hľadanie riešení pre motiváciu mladých nastupujúcich učiteľov,
- pozitívna zmena tarifnej tabuľky pre nepedagogických zamestnancov tak, aby sa začínala na úrovni minimálnej mzdy a odstránenie dlhoročného nedôstojného odmeňovania tejto kategórie zamestnancov školstva,
- otvorená diskusia a presadzovanie zmeny v riadení a financovaní regionálneho školstva v súlade s petíciou zväzu, ktorú podpísalo viac ako 78 000 občanov Slovenskej republiky, hlavne zamestnancov školstva.
Veríme, že komunikáciou a zodpovedným hľadaním riešení so zástupcami vlády, najmä s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR, zriaďovateľmi a zamestnávateľmi, dosiahneme upokojenie situácie a naštartujeme pozitívny kurz školstva na Slovensku.
Pavel Ondek, predseda OZ PŠaV na Slovensku
prejsť na zoznam aktualít