Spravodlivá minimálna mzda: komisia otvára druhú fázu konzultácií so sociálnymi partnermi
dátum uverejnenia: 3. 11. 2020
čas: 11:03
kategórie: Zväz
Komisia navrhuje prijatie smernice EÚ s cieľom zabezpečiť, aby zamestnanci v Únii boli chránení rovnakou primeranou minimálnou mzdou, ktorá im umožní žiť dôstojný život bez ohľadu na to, kde pracujú. Ak sa minimálna mzda nastaví na adekvátnu úroveň, bude mať pozitívny sociálny dopad, a zároveň prinesie ďalšie ekonomické výhody, keďže zníži nerovnosti v mzdách, podporí domáci dopyt a posilní motiváciu pracovať. Primeraná minimálna mzda tiež môže pomôcť znížiť rozdiel v mzdách medzi mužmi a ženami, keďže minimálnu mzdu poberá viac žien ako mužov. Tento návrh tiež pomôže chrániť zamestnávateľov, ktorí dnes zamestnancom vyplácajú spravodlivé mzdy, pretože sa tak zabezpečí spravodlivá hospodárska súťaž.
Aktuálna kríza zasiahla predovšetkým sektory s vysokým podielom zamestnancov poberajúcich nízke mzdy, ako napríklad upratovacie služby, maloobchod, zdravotnícka a dlhodobá starostlivosť či opatrovateľská starostlivosť. Zabezpečenie dôstojného života a zníženie chudoby zamestnaných nie je zásadné len pre aktuálnu krízu, ale aj pre dlhodobú a inkluzívnu obnovu hospodárstva.
Nicolas Schmit, Komisár pre pracovné miesta a sociálne práva, uviedol: „Takmer 10% zamestnancov v EÚ žije v chudobe, a to sa musí zmeniť. Ľudia, ktorí majú prácu, by nemali mať problém vyžiť. Minimálna mzda musí dobehnúť ostatné mzdy, ktoré za posledné desaťročia rástli, no minimálne mzdy stále zaostávajú. Kolektívne vyjednávanie by malo byť zlatým štandardom vo všetkých členských štátoch. Adekvátne minimálne mzdy sú uvedené v zásade č. 6 Európskeho piliera sociálnych práv, ktorý členské štáty schválili, preto sa spoliehame na ich nepretržité úsilie."
Na margo navrhovanej smernice európskej komisie o spravodlivých mzdách zástupkyňa generálneho tajomníka EOK Esther Lynch uviedla: „Návrh komisára Schmita je pozitívnym krokom, keďže je to jediná možnosť ako dosiahnuť skutočnú zmenu. Smernica vyžaduje od členských štátov, aby prijali kroky pre podporu kolektívneho vyjednávania a aby zaviedli národné akčné plány na zvýšenie pokrytia v prípade, že je kolektívnou dohodou pokrytých menej ako 70% zamestnancov. Zamestnanci však nemajú záruku ochrany, ak sa im zamestnávateľ bude chcieť pomstiť za to, že vstúpili do odborov. Smernica ukladá členským štátom povinnosť podporiť primeranú minimálnu mzdu, no zamestnanci, ktorí už poberajú minimálnu mzdu, nemajú zaručené jej zvýšenie. Vyššie minimálne mzdy a viac kolektívneho vyjednávania sa dá dosiahnuť úpravou smernice. Odbory budú tvrdo bojovať za potrebné úpravy u poslancov Európskeho parlamentu a ministrov."
Minimálna mzda existuje vo všetkých členských štátoch EÚ. V 21 krajinách je minimálna mzda stanovená zákonom a v 6 členských štátoch (Dánsko, Taliansko, Cyprus, Rakúsko, Fínsko a Švédsko) sa ochrana, ktorú predstavuje minimálna mzda, zabezpečuje výlučne kolektívnymi zmluvami. Napriek tomu však vo väčšine členských štátov pociťujeme dosah nedostatočnej primeranosti alebo rozdielov v rozsahu ochrany, ktorú minimálna mzda predstavuje. V tejto súvislosti vytvára navrhovaná smernica podmienky na zlepšenie primeranosti minimálnych miezd, ako aj prístupu pracovníkov k ochrane, ktorú minimálna mzda v EÚ predstavuje. Návrh komisie plne rešpektuje zásadu subsidiarity: stanovuje sa ním rámec pre minimálne normy, pričom sa rešpektujú a zohľadňujú právomoci členských štátov, nezávislosť sociálnych partnerov i zmluvná sloboda v oblasti miezd. Neukladá členským štátom povinnosť zaviesť zákonom stanovenú minimálnu mzdu, ani nestanovuje jednotnú úroveň minimálnej mzdy.
Krajiny s vysokou pôsobnosťou kolektívneho vyjednávania mávajú zvyčajne nižší podiel pracovníkov s nízkymi mzdami, nižšiu mzdovú nerovnosť a vyššie minimálne mzdy. Návrh Komisie sa preto zameriava na podporu kolektívneho vyjednávania o mzdách vo všetkých členských štátoch.
Krajiny so zákonnou minimálnou mzdou by mali zaviesť podmienky na to, aby bola minimálna mzda stanovená na primeranej úrovni. Súčasťou týchto podmienok sú jasné a stabilné kritériá na stanovenie minimálnej mzdy, orientačné referenčné hodnoty na posudzovanie jej primeranosti a jej pravidelná a včasná aktualizácia. Od týchto členských štátov sa zároveň žiada, aby zabezpečili primerané a odôvodnené využívanie odchýlok a zrážok minimálnej mzdy a účinné zapojenie sociálnych partnerov do zákonného stanovovania a aktualizácie zákonnej minimálnej mzdy.
V návrhu sa okrem toho stanovuje aj lepšie presadzovanie a monitorovanie ochrany, ktorú predstavuje minimálna mzda stanovená v každej krajine. Dodržiavanie a účinné presadzovanie sú nevyhnutné na to, aby mohli mať pracovníci prospech zo skutočného prístupu k ochrane, ktorú predstavuje minimálna mzda, a aby boli podniky chránené pred nekalou hospodárskou súťažou. Navrhovanou smernicou sa pre členské štáty zavádza úloha každoročne nahlasovať Komisii údaje o ochrane, ktorú predstavuje minimálna mzda.
Celý text smernice v slovenčine
Autor: Miroslav Hajnoš, KOZ SR
Foto: www.europedirectza.sk
prejsť na zoznam aktualít