Stretnutie s koalíciou PS SPOLU
dátum uverejnenia: 14. 1. 2020
čas: 14:18
kategórie: Zväz
Dňa 11.12.2019 sa na pôde zväzu uskutočnilo rokovanie zástupcov zväzu a partnerských organizácií pôsobiacich v školstve. Boli prerokované spoločné požiadavky a prijatá Deklarácia 2020. Zväz následne zaslal Deklaráciu všetkým relevantným politickým subjektom kandidujúcim vo voľbách do NRSR a požiadal ich o stretnutie, aby mohol verejnosť informovať o prienikoch medzi požiadavkami z Deklarácie a ich volebných programoch.
Ako prví zareagovali na našu výzvu predstavitelia koalície PS SPOLU. Stretnutie sa uskutočnilo v pondelok 13.1.2020. Koalíciu zastupovali jej odborníci pre oblasť vzdelávania a vedy Vladimír Šucha a Juraj Hipš a odborník pre oblasť verejných financií Ján Remeta.
Po úvodnom zoznámení a výmene základných informácií prebehla živá diskusia o hlavných požiadavkách odborového zväzu a nosných témach volebného programu politickej strany. Zástupcovia PS SPOLU na úvod zdôraznili, že školstvo, vzdelávanie, veda a inovácie sú prioritou ich programu, a to nielen filozofickou, ale aj rozpočtovou. Ako dôvod uviedli akútnu potrebu zlepšenia výsledkov vzdelávania, prispôsobenie obsahu vzdelávania požiadavkám trhu práce, reagovanie na priemyselnú revolúciu 4.0 a jej hroziace negatívne vplyvy na slovenskú ekonomiku. Dodali, že odborné vzdelávanie a vysoké školy musia zabezpečovať v procese vzdelávania pridanú hodnotu, ktorá umožní budúcim zamestnancom väčšiu konkurencieschopnosť v európskom prostredí.
V programovej časti týkajúcej sa školstva je v centre ich pozornosti najmä zamestnanec, jeho sociálna a ekonomická spokojnosť a status v spoločnosti. Tieto chcú dosiahnuť každoročným zvyšovaním platov v priemere o 10% (s dôrazom na pohyblivú zložku), vytvorením systému metodicko-pedagogickej podpory či zavedením plateného uvoľnenia z pedagogických povinností za účelom ďalšieho vzdelávania sa, či tvorby pedagogických materiálov (sabatikal). Majú tiež záujem podporovať inovatívne výchovno-vzdelávacie projekty, verejne oceňovať najlepších jednotlivcov a ponúknuť rôzne nepeňažné výhody (učiteľská karta). Zamerať sa chcú na zlepšenie prípravy budúcich učiteľov na pedagogických fakultách, ako aj výraznejšej systémovej podpory v prvých rokoch praxe. Zároveň uviedli, že dôležitým prostriedkom na dosiahnutie stability v školskom prostredí je kvalitný sociálny dialóg.
V oblasti financovania školstva súhlasia s jednou zo základných požiadaviek zväzu, a to zjednotením všetkých existujúcich zdrojov späť pod ministerstvo školstva prostredníctvom špecializovaných krajských školských úradov. Chcú zachovať model normatívneho financovania na žiaka/triedu s možnými úpravami.
V rámci obsahu vzdelávania navrhujú prijatie kurikulárnej reformy, ktorá bude postavená na rozvoji praktických, sociálnych a digitálnych zručností, tímovej práci obmedzení encyklopedických vedomostí. Na školách chcú podporovať kultúru, šport a vedu a posilniť mimoškolské aktivity v školských kluboch detí. Prostredníctvom dobrovoľníckej činnosti majú záujem zlepšiť postoj žiakov a študentov k aktívnemu občianstvu. Sociálnu integráciu chcú dosiahnuť podporou inkluzívnych tímov na školách či garanciou miesta v materských školách od 3 rokov. Špeciálne školy považujú za nevyhnutnú súčasť systému a skúsenosti špeciálnych pedagógov plánujú využiť pri ich lepšom prepojení s bežnými školami.
V oblasti vysokých škôl majú záujem o zlepšenie prenosu poznatkov do praxe prostredníctvo spolupráce so súkromným sektorom a zmenu voľby manažmentu univerzít. Chcú podporovať profesijne orientované bakalárske stupne, čo má prispieť k transformácii výrobnej sféry. Upozorňujú na potrebu efektívnejšieho využívania zdrojov EÚ. Majú záujem stimulovať súkromné investície do vedy a výskumu a podporovať návrat mozgov zo zahraničia. Taktiež upozorňujú na potrebu nevyhnutnej racionalizácie siete vysokých škôl na základe auditu siete škôl.
Juraj Stodolovský, vedúci Úradu zväzu
prejsť na zoznam aktualít