Uskutočnil sa kongres ETUCE
dátum uverejnenia: 28. 11. 2024
čas: 14:41
kategórie: , Zväz
V dňoch Hore 26. – 27. novembra 2024 sa v meste Budva V Čiernej Hore uskutočnil kongres Európskeho odborárskeho výbora pre vzdelávanie (ETUCE). Na stretnutí sa zúčastnili lídri odborových zväzov školstva z celej Európy, aby diskutovali o aktuálnych témach, zvolili si nových zástupcov a prijali rezolúcie kľúčové pre budúcnosť verejného vzdelávania. Odborový zväz školstva zastupoval predseda zväzu P. Ondek, podpredseda zväzu M. Habán a vedúci Úradu zväzu J. Stodolovský.
Hlavným výsledkom kongresu bola voľba nového vedenia ETUCE:
Za nového predsedu ETUCE bol zvolený John MacGabhann z Írska, ktorý nahradí Larryho Flanagana. John MacGabhann vo svojom prejave po zvolení zdôraznil dôležitosť počúvania členov, efektívneho prideľovania zdrojov a riešenia budúcnosti vzdelávania vo svetle globálnych výziev.
Za podpredsedov boli zvolení Cuqui Vera Belmonte (FECCOO, Španielsko), Dorota Obidniak (ZNP, Poľsko), Julien Farges (SNES-FSU, Francúzsko), Rob Copeland (UCU, Veľká Británia), Lasse Bjerg Jørgensen (BUPL, Dánsko), Valentina Ilic (TUS, Srbsko).
Nové vedenie sa zaviazalo dodržiavať záväzok ETUCE k inkluzívnemu verejnému vzdelávaniu, profesijnej autonómii a solidarite v rámci celej európskej učiteľskej komunity.
Na konferencii prebiehala živá diskusia a bolo prijatých niekoľko dôležitých uznesení, ktoré budú formovať program organizácie na nasledujúce roky:
Hlavnú rezolúciu s názvom „Boj za budúcnosť verejného vzdelávania v sociálnej Európe“ predstavil odchádzajúci prezident Larry Flanagan. Rezolúcia označuje vzdelávanie ako verejné blaho a ľudské právo a vyzýva odbory, aby bojovali za sociálnu spravodlivosť, spravodlivé financovanie a zlepšenie pracovných podmienok zamestnancov školstva. Podporuje tiež prebiehajúcu kampaň EI „Go Public!“ ktorej cieľom je posilniť postavenie učiteľov na celom svete.
Druhá rezolúcia sa týkala problému s nedostatkom učiteľov a zdôraznila potrebu zlepšiť platy, profesijnú autonómiu a pracovné podmienky s cieľom prilákať nových a udržať existujúcich učiteľov a ostatných zamestnancov, pričom zopakovala dôležitosť implementácie odporúčaní UNESCO na riešenie týchto výziev.
Tretia rezolúcia sa týka využívania umelej inteligencie vo vzdelávaní, pričom zdôrazňuje príležitosti aj riziká, ktoré predstavujú technológie UI pre profesijnú autonómiu, pracovné podmienky a budúcnosť učiteľskej profesie.
Štvrtá rezolúcia rieši tému boja proti pravicovému populizmu. Táto rezolúcia priznáva nárast extrémizmu v Európe a zdôrazňuje úlohu vzdelávania pri podpore demokracie a tolerancie. Rezolúcia zdôrazňuje potrebu rozmanitosti a boja proti politike nenávisti a vyzýva na zlepšenie politického a občianskeho vzdelávania s cieľom čeliť pravicovému vplyvu.
Okrem rezolúcií bol schválený aj nový pracovný program ETUCE na roky 2025-2028, ktorý je zameraný na budovanie odborárskych kapacít, posilnenie kolektívneho vyjednávania a obhajobu spravodlivosti a demokracie. Program má pomôcť ETUCE efektívne ovplyvňovať politiku EÚ v oblasti vzdelávania, pričom zosúlaďuje stratégiu s finančnou realitou organizácie.
Kongres ETUCE 2024 v Budve bol viac než len maratón diskusií a volieb; bola to tiež skúsenosť plná nádeje, odhodlania a kolektívnej sily. Delegáti z celej Európy otvorene diskutovali o ťažkostiach, ktorým čelia ich krajiny, ale podelili sa aj o úspešné príbehy a navzájom sa inšpirovali. Napriek globálnym výzvam minulých rokov vrátane pandémie, ekonomickej neistoty a narastajúceho politického extrémizmu vládla na kongrese atmosféra optimizmu a neochvejnej viery v silu vzdelávania.
Zapísal: Juraj Stodolovský, vedúci Úradu zväzu
prejsť na zoznam aktualít