Úvodné stanovisko OZ PŠaV na Slovensku k návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2014
dátum uverejnenia: 21. 8. 2013
čas: 09:57
kategórie: Zväz
Odborový zväz pracovníkov školstva týmto poskytuje svoje počiatočné stanovisko k nedávno zverejnenému návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2014.
Podstatnou výhradou zväzu v súvislosti s financovaním školstva je neprehľadnosť a nejasnosť prerozdeľovania financií do tejto oblasti. Rozpočtované výdavky na školstvo sú po prvýkrát uvedené v dvoch kapitolách, a to v kapitole MŠVVaŠ SR (školy v pôsobnosti VÚC a vysoké školy) a v kapitole MV SR (základné školy, špeciálne školy, reedukačné domovy, bilinguálne gymnázia, cirkevné a súkromné školy). Výdavky na regionálne školstvo sú tak v návrhu rozpočtu uvedené v dvoch kapitolách. Z tohto dôvodu sa nedá z momentálneho stavu rozpočtu jednoznačne zistiť, či a ako sa racionalizačné opatrenia v školstve premietli do návrhu rozpočtu, prípadne aké bude navýšenie finančných prostriedkov v rozpočte pre školstvo v roku 2014. Za nedostatok považujeme tiež chýbajúce údaje týkajúce sa konkretizácie normatívnych výdavkov, nenormatívnych a ostatných výdavkov na regionálne školstvo.
S určitosťou možno zatiaľ iba povedať, že reforma verejnej správy, tzv. ESO, na základe sú od 1. januára 2013 kompetencie bývalých krajských školských úradov v pôsobnosti ministerstva vnútra, spôsobila, že financovanie školstva v návrhu rozpočtu verejnej správy je neprehľadné, komplikované a neefektívne.
Predseda OZ PŠaV na Slovensku v súvislosti s týmito počiatočnými výhradami zväzu písomne požiadal o spoločné stretnutie ministra školstva aj ministra financií, na ktorom sa bude snažiť získať viac podrobných informácií k jednotlivým zložkám financovania školstva a opätovne formulovať požiadavku zväzu na každoročné navyšovanie finančných prostriedkov na platy zamestnancov, technické a materiálne zabezpečenie škôl ešte počas volebného obdobia tejto vlády tak, ako ju konkretizoval vo výzve vláde a v ostatných oficiálnych vyhláseniach od začiatku tohto roka.
Na záver musíme opätovne konštatovať, že súčasná vláda doteraz neuskutočnila žiadne reálne kroky k naplneniu svojich predvolebných sľubov v oblasti školstva, jednoznačne sa prezentuje tak, že školstvo nie je jej prioritou a nesnaží sa zmeniť dlhodobo nepriaznivé ukazovatele financovania slovenského školstva v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Je zjavné, že takýmto správaním stráca podporu učiteľskej verejnosti a neprispieva k zvyšovaniu vedomostnej úrovne a konkurencieschopnosti našej spoločnosti.
Pavel Ondek, predseda zväzu
prejsť na zoznam aktualít