Vylúčenie vzdelávania z dokumentu TTIP
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (ako člen ETUCE – Európsky odborársky výbor pre vzdelávanie) sa na Vás touto cestou obracia v súvislosti s navrhovaným dokumentom Transatlantické Obchodné a Investičné Partnerstvo (TTIP). Napriek tomu, že rozhovory sú zatiaľ len v počiatočnej fáze, obávame sa, že očakávaný široký rozsah a pokrytie TTIP by mohlo predstavovať potenciálne závažné riziko pre vzdelávaciu politiku, pre vzdelávacie inštitúcie a pre učiteľov a študentov na Slovensku a v Európe.
V prípade použiteľnosti tohto dokumentu na oblasť verejných služieb, akou je vzdelávanie, môžu uvedené obchodné pravidlá zásadne obmedziť verejný vplyv v sektore a zosilniť tlak na privatizáciu a komercializáciu školstva. To vysvetľuje, prečo bolo práve školstvo doteraz len minimálne zahrnuté do rôznych obchodných dohôd EÚ.
Je však zrejmé, že sa postupne obnovuje tlak priemyselnej loby a niektorých vlád na to, aby sa rozšíril rozsah záväzkov týkajúcich sa vzdelávania v TTIP. Apelujeme preto na Vás, aby ste v rámci Vašich kompetencií na európskej a národnej úrovni odolávali tomuto tlaku a prijali opatrenia, ktoré budú plne chrániť vzdelávací sektor.
Ak by bolo školstvo zahrnuté do TTIP, dôsledky by mohli byť vážne. Pravidlá, ktorými sa riadi prístup na trh by mohli obmedziť schopnosť členských štátov EÚ regulovať kvalitu súkromných škôl a školských zariadení. Všetky opatrenia prijaté na podporu vysokého štandardu kvality pri licencovaní a akreditačnom procese by mohli byť potenciálne interpretované ako "skrytá prekážka obchodu" alebo "zaťažujúce obchod viac, než je nutné." Okrem toho, ak sa proces riešenia sporov stane súčasťou TTIP, súkromné vzdelávacie spoločnosti z EÚ alebo USA by mohli mať právo napadnúť pred medzinárodnými súdmi akékoľvek opatrenie prijaté druhou stranou, ktoré podľa nich zasahuje do ich práva na zisk. To by mohlo mať vážny dopad na demokratické rozhodovanie v tomto odvetví.
Obzvlášť nás znepokojuje fakt, že TTIP môže obsahovať ustanovenie, ktoré vyžaduje, aby sa strany automaticky do budúcna zaviazali k akejkoľvek liberalizácii v sektore. V praxi to znamená, že ak vláda rozhodne o otvorení svojho vzdelávacieho sektora, v celku alebo v časti, stane sa to zmluvne záväzným pravidlom. Budúce vlády, aj napriek svojmu mandátu na zrušenie takýchto opatrení, by boli v tomto vážne obmedzené bez toho, aby museli zaplatiť nemalé náhrady škody. To predstavuje neprijateľné obmedzenie demokracie.
Sme presvedčení, že EÚ a jej členské štáty by sa mali usilovať o vylúčenie alebo vyčlenenie vzdelávania a ďalších dôležitých verejných služieb z tejto dohody. Súčasný jazyk, ako napríklad, vo Všeobecnej dohode WTO o obchode a službách (GATS), ktorá poskytuje výnimku pre "služby poskytované pri výkone vládnej moci" sa ukázal ako nejasný a otvorený protichodným interpretáciám. Je potrebná definitívnejšia a širšia formulácia vylúčenia vzdelávania z tejto dohody.
Takéto vyčlenenie by nebolo bezprecedentné. Rada Európskej únie ministrov zahraničných vecí nedávno vyzvala na oslobodenie audiovizuálneho sektora z TTIP. Zdôvodnenie bolo založené na všeobecnom záujme zachovania a podpory kultúrnej a jazykovej rozmanitosti. Je pochopiteľné, že rovnaké úvahy platia aj pre vzdelávanie.
Komerčné obchodné pravidlá nesmú obmedzovať schopnosť vlád a orgánov verejnej moci poskytovať kvalitné verejné vzdelávanie. Apelujeme na Vás, aby ste napomohli výslovnému vylúčeniu všetkých služieb v oblasti vzdelávania z rokovaní o TTIP.
Dovoľujeme si Vás požiadať o Vašu aktívnu podporu pri zabezpečovaní kvality vzdelávania v Európe.
Rozdeľovník:
Dušan Čaplovič, minister, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Miroslav Lajčák, minister, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Mojmír Mamojka, predseda, Výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport NR SR
Alena Petáková, predsedníčka, Združenie samosprávnych škôl Slovenska
Pavol Sadloň, predseda, Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií SR
Félix Dömeny, prezident, Asociácia stredných odborných škôl Slovenska