DVADSAŤ ROKOV REKREAČNÉHO ZARIADENIA CROCUS
dátum uverejnenia: 28. 11. 2014
čas: 09:53
kategórie:
Dňa 20. novembra 2014 sa v rekreačnom zariadení CROCUS v Kežmarských Žľaboch uskutočnilo slávnostne stretnutie pri príležitosti významného 20. výročia vzniku rekreačného zariadenia CROCUS.
Tento míľnik je o to významnejší, že sme dokázali aj po roku 1989 vybudovať a zveľaďovať naše odborárske zariadenie. Písal sa rok 1991, kedy rozostavaná stavba, ako prístavba „školy v prírode DUKLA“ Kežmarské Žľaby prešla do vlastníctva Rady stredných škôl východoslovenského regiónu. To sa dialo pod vedením vtedajšieho predsedu Rady pána Vladimír Juraška a členov výboru najmä Ondreja Škodyho, Juraja Bessenyiho, Dušana Antala, Jozefa Dunajského a Oľgy Skysľakovej.
V roku 1993 bola dokončená stavba bez zariadenia interiéru. Rada stredných škôl východoslovenského regiónu potrebovala na dokončenie získať pôžičku. Keďže pôžičky od vtedajších bánk boli úrokovo nevýhodné, bolo oslovené vtedajšie vedenie zväzu – predseda Kamil Vajnorský, podpredsedovia Milan Vachula, Anton Polách a Jozef Lužák so žiadosťou o finančný príspevok na dokončenie. Po rozhodnutí v Rade zväzu došlo 22. júla 1993 k podpísaniu Zmluvy o dostavbe a spoluvlastníctve zariadenia medzi Zväzom a Radou stredných škôl východoslovenského regiónu, ktorá obsahovala aj finančnú čiastku zväzu ako vklad do spoluvlastníctva. Na právnych úkonoch mali hlavný podiel Rastislav Bajánek a Marianna Lörinncová. Tým sa otvorila cesta k dokončeniu rekreačného zariadenia.
Ďalším medzníkom je 8. november 1994, kedy sa uskutočnila kolaudácia a následne Úrad životného prostredia vydal užívacie povolenie.
Z tohto dôvodu november 1994 považujeme za začiatok funkčnosti rekreačného zariadenia CROCUS.
CROCUS po roku prevádzky so schválenou kapacitou 80 miest mal problémy s nedostatkom vody, čo sa prejavovalo hlavne v zimných mesiacoch. Preto po dohode medzi Radou SŠ východoslovenského regiónu a Zväzom v roku 1996 došlo k schváleniu projektu vybudovania vodovodu od Bielej vody (studne) do vodojemu, na náklady zväzu.
Niekedy v roku 1996 vznikla spoločná myšlienka vybudovať aj relaxačné zariadenie, ktoré by prispelo ku kvalite rekreácií našich členov. Podarilo sa to až v roku 2009, kedy Zväz získal finančné prostriedky z Nórskeho finančného mechanizmu a s čiastočným spolufinancovaním bolo postavené Vzdelávacie a regeneračné centrum, ktoré začalo svoju činnosť v roku 2011. Vďaka bývalému vedeniu zväzu - Jánovi Gašperanovi, Alexandrovi Kurtanskému, Edite Valuchovej, Jozefovi Lužákovi, Ľuboslavovi Šimonovičovi, ale aj Eve Klikáčovej, Rastislavovi Bajánkovi a všetkým členom Rady zväzu, ktorých rozhodnutie malo pozitívny výsledok. Dnešnú podobu CROCUS nadobudol rekonštrukciou interiéru v roku 2011, inštaláciou slnečných kolektorov v roku 2013 a rekonštrukciou fasády v roku 2014.
Aby CROCUS mohol byť funkčný je neodmysliteľná i práca personálu. Správcom CROCUSU v roku 1994 – 2013 bola Rada stredných škôl východoslovenského regiónu. Vďaka patrí jej výboru kedy v súčinnosti s vedením zväzu rozhodovali o kľúčových otázkach prevádzky, hlavne Ondrej Škody, Ľubomír Kvašňák, Angelika Prevozňáková, Mária Besterciová, Vladimír Jacenko, Ján Bojčík, Gabriel Dakoš, Lýdia Bodnárová, Gabriel Staško a Mária Lapčáková.
Prvým vedúcim zariadenia v rokoch 1994 – 2007 bol pán František Sučko, ktorý sa plnou mierou pričinil o jeho vybudovanie, zdarný chod CROCUSU a o jeho riadenie. Prvými zamestnancami boli Jozef Nemešány, Ján Kriššák, Oľga Gálliková, Daniel Adamjak, Monika Kriššáková, Mária Gálliková, Mária Kačmarčíková a Ľubomír Nemešány. Od roku 2007 je vedúcim zariadenia Miroslav Mackulin, ktorý sa v roku 2013 stal konateľom Vzdelávacieho centra s.r.o. kedy došlo k zlúčeniu Centra a rekreačnej časti a je vedúcim 14-členného kolektívu zamestnancov. V samostatnosti centra bol jeho vedúcim Martin Dubecký, ktorý je v súčasnosti konateľom rekreačného zariadenia ČINGOV. Cieľom zariadenia CROCUS je mať spokojných hostí, čo sa nám darí dosiahnúť vďaka ústretovosti ochotného personálu a riadiacim schopnostiam vedúceho zariadenia.
Aby CROCUS mohol dobre fungovať je neodmysliteľná prepojenosť na úrad zväzu – Tatjana Koperová, Božena Reingraberová, Eva Čahojová, Mária Virgovičová, Dana Peťková, Vladimír Kmec, Rastislav Bajánek). Veľmi dôležitá je činnosť Dozornej rady, ktorej členmi sú František Šary, Miroslav Habán, Ľuboslav Šimonovič a Ľubomír Kvašňák a nezastupiteľným je funkčnosť Valného zhromaždenia, ktorú predstavuje Predsedníctvo zväzu. Ale hlavné rozhodnutie o majetku zväzu má Rada zväzu, za čo patrí vďaka jej všetkým členom.
Je dobré aby naši členovia vo svojom zariadení
- Mali dobrý spánok
- Aby im chutilo jest
- Aby sa dobre cítili
- Aby mali dobrý relax po svojej namáhavej práci
- Aby sa dobre starali o svoje zariadenie
Nášmu zariadeniu prajem ďalšie úspešné roky.
Pavel Ondek, predseda zväzu
prejsť na zoznam aktualít