PLÉNUM ZDRUŽENIA VYSOKÝCH ŠKÔL A PRIAMO RIADENÝCH ORGANIZÁCIÍ
dátum uverejnenia: 31. 10. 2012
čas: 15:24
kategórie: Združenie vysokých škôl a PRO
V dňoch 10. – 12. októbra 2012 sa v RZ Crocus uskutočnilo Plénum Združenia vysokých škôl a priamo riadených organizácií (Z VŠaPRO), ktoré je súčasťou OZ PŠaV na Slovensku.
V prvý deň bolo 4. zasadnutie Výboru Z VŠaPRO, na ktorom sa členovia zaoberali aktuálnou situáciou na vysokých školách a priamo riadených organizáciách, vyhodnotením výstražného štrajku z pohľadu vysokoškolákov a prípravou pléna, tiež školením vyjednávačov ku kolektívnym zmluvám na rok 2013.
Druhý deň rokovanie pléna otvoril doc. Ing. Miroslav Habán, PhD., predseda Z VŠaPRO, ktorý privítal 70 delegátov pléna a hostí. Po otvorení a pietnej spomienke na Ing. Jána Gašperana a doc. RNDr. Jozefa Hošša, CSc. nasledovalo vystúpenie Ing. Pavla Ondeka, predsedu OZ PŠaV na Slovensku. Predseda zväzu informoval členov pléna a prizvaných hostí o činnosti zväzu od VI. zjazdu do 10. októbra 2012. Vo svojom príhovore zdôraznil aktivity súvisiace s rokovaniami politických strán pred voľbami, ako aj s rokovaním predstaviteľov novej vlády. Cieľom zväzu je neustále obhajovať záujmy zamestnancov školstva v súlade s programovými cieľmi zväzu. O požiadavkách školských zamestnancov prebiehajú aj v súčasnosti intenzívne rokovania s reprezentantmi vlády a sociálnymi partnermi.
S prezentáciou aktivít Slovenskej rektorskej konferencie vystúpil jej prezident Prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., zameral sa na kvalitu vysokoškolského vzdelávania, financovanie univerzít a novelu zákona o VŠ.
PhDr. Anna Čekanová, PhD., podpredsedníčka Rady vysokých škôl Slovenskej republiky v úvode ocenila spoluprácu RVŠ s OZ PŠaV na Slovensku, podporenú pravidelnou účasťou na zasadnutiach RVŠ, možnosťou pripomienkovania materiálov súvisiacich s financovaním vysokých škôl, novelizáciou zákona o VŠ a stravovaní na univerzitách. Ďalej informovala o stanoviskách RVŠ v roku 2012, hlavne k návrhu novely zákona o VŠ, k činnosti akreditačnej komisie, komisie VEGA, financovaní VŠ zo štrukturálnych fondov a spolupráci so Študentskou radou vysokých škôl. Základnou požiadavkou RVŠ je stabilita financovania a prideľovania finančných prostriedkov a stabilita legislatívy.
K účastníkom pléna sa prihovorila aj Mgr. Oľga Nachtmannová, PhD., poslankyňa NR SR, ktorá sa zamerala na kvalitu vysokoškolského vzdelávania.
Ďalej nasledovala kontrola plnenia uznesení z predchádzajúceho pléna a vyhodnotenie plnenia Programových cieľov Z VŠaPRO za obdobie január – september 2012. Predseda Z VŠaPRO predložil členom pléna Návrh programových cieľov združenia na rok 2013, ktoré plénum jednomyseľne schválilo s pripomienkami. O aktuálnom čerpaní rozpočtu združenia, stavu členskej základne a odvodoch členských príspevkov informovala Eva Čahojová, samostatná referentka združenia. K 30. septembru 2012 bolo v Z VŠaPRO 3 949 členov, čo predstavuje medziročný úbytok o 328 členov. V porovnaní s rokom 2011 do združenia vstúpilo 119 nových členov Z VŠaPRO, pričom najviac ich bolo z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Centra vedecko-technických informácií v Bratislave. Aj aktívnym prispením Ing. Zuzany Piliarovej, predsedníčky univerzitnej organizácie sa naše rady rozšírili o 96, nových, prevažne mladých členov. Za priamo riadené organizácie najviac členov - 26 získala Ing. Zuzana Kaffanova
Tretí deň rokovaní otvoril JUDr. Rastislav Bajánek, koordinátor právnych služieb a poradca predsedu zväzu pokynmi ku kolektívnemu vyjednávaniu a výkladom novely Zákonníka práce. K hlavným bodom pléna patrilo vystúpenie doc. PhDr. Dušana Čaploviča, DrSc., ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorý prišiel medzi vysokoškolských odborárov spolu s prof. Ing. Petrom Plavčanom, CSc., generálnym riaditeľom sekcie vysokých škôl. Účasť ministra školstva na rokovaní Pléna Z VŠaPRO bola historicky prvá v takmer 22 ročnej existencii zväzu. Vo svojom príhovore pán minister objasnil súčasnú situáciu v slovenskom školstve s osobitným zameraním na vysoké školy a priamo riadené organizácie.
Po vystúpení ministra nasledovala rozsiahla diskusia k aktuálnym problémom slovenských verejných vysokých škôl, v ktorej vystúpili s návrhmi členovia pléna.
Podobne aj vystúpenie prof. Ing. Jána Tomáša, CSc., predsedu Klubu dekanov fakúlt VŠ SR, bolo prvé v histórii rokovaní plén Z VŠaPRO. Prof. Tomáš informoval o činnosti Klubu dekanov, poukázal na najväčšie riziká fakúlt VŠ z pohľadu jednotlivých fakúlt a ich dekanov.
Ing. Pavel Ondek, predseda zväzu informoval o aktuálnom stave v príprave Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na rok 2013. V ďalšej časti poukázal na slabé stránky a riziká odmeňovania zamestnancov školstva, osobitne na verejných univerzitách, analyzoval prehľad zvyšovania stupníc platových taríf vo verejnej službe a prehľad priemerných platov v NH SR a v školstve v časovom horizonte rokov 2000 – 2012.
Predseda Z VŠaPRO informoval o činnosti združenia za trištvrte ročné obdobie, zameral sa hlavne na bilancovanie konferencií odborárov, na činnosť Výboru Z VŠaPRO, pripomienkovanie novely zákona o vysokých školách z pohľadu odborárov, na aktivity vyplývajúce z programových cieľov združenia.
Ing. Jela Hložková sa zamerala na predstavenie zaujímavých regeneračno-liečebných pobytov pre zamestnancov školstva so zvýhodnením členov odborov. Ing. Tibor Farago, predseda sekcie stravovania na VŠ, predstavil etapy vývoja stravovania spolu s novými trendmi na VŠ, poukázal na slabé stránky a uviedol hlavné úlohy v oblasti stravovania na VŠ, ktoré je potrebné vyriešiť v čo najkratšom čase.
V závere prof. RNDr. Michal Toropila, CSc. predniesol návrh uznesení, ktoré členovia schválili, tiež poďakoval členom pléna a hosťom za konštruktívne rokovanie a organizátorom pléna za príjemný pobyt počas celého rokovania.
Kežmarské Žľaby, 12. október 2012
doc. Ing. Miroslav Habán, PhD.
podpredseda zväzu a predseda Z VŠaPRO
prejsť na zoznam aktualít