3. zasadnutie Pracovnej skupiny pre novelu zákona č. 61/2015 Z. z.
dátum uverejnenia: 18. 5. 2017
čas: 09:46
kategórie: Zväz, Združenie stredného školstva
3. zasadnutie Pracovnej skupiny pre novelu zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, 16. máj 2017
Pod vedením Ing. Mariana Galana, generálneho riaditeľa sekcie regionálneho školstva MŠVVaŠ SR, sa uskutočnilo v Bratislave už 3. rokovanie Pracovnej skupiny vytvorenej na konzultácie k pripravovanej novele zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave. Úlohou skupiny tvorenej zástupcami ministerstva a ďalších orgánov štátnej správy, stavovských a profesijných organizácií, samosprávnych krajov i odborov je identifikovať a odhaliť problematické oblasti súčasne platného zákona a diskutovať o nich.
Na 2. zasadnutí boli poverené pani Mgr. Daniela Jaslovská , Slovenská živnostenská komora spracovaním návrhov na koordináciu odborného vzdelávania a Ing. Mária Niklová, členka predstavenstva ŽP Podbrezová spracovaním návrhov zameraných do oblasti financovania odborného vzdelávania a prípravy. Výstupy a informácie boli predmetom rokovania Pracovnej komisie. Ďalšie témy zasadnutia boli nemenej dôležité: Potreby trhu práce a plány výkonov stredných škôl, ktoré prezentoval pán Ing. Štefan Kandráč, vedúci OŠ ÚKSK a Kariérové a výchovné poradenstvo prezentoval, ktoré prezentoval pán doc. Juraj Vantuch. K jednotlivým témam prebiehala diskusia.
Informácia o výstupoch a návrhoch z diskusií, týkajúcich sa koordinácie OVP: ako prezentovala pani Mgr. Jaslovská, v zásade sa pohľad na súčasný zákon nemení a nie je potrebné meniť nastavenie. Je však požiadavka MK SR ohľadom umeleckých a reštaurátorských odborov. Zástupcovia zamestnávateľov však namietajú koordináciu a kompetenciu samosprávnych krajov v oblasti tvorby plánu výkonov pre školský rok. Problémom sú údajne politické rozhodnutia zastupiteľstva. K tejto téme podrobne informoval pán Ing. Kandráč o postupoch a tvorbe VZN k plánu výkonov 1. ročníkov na stredných školách od školského roku 2014/15 doteraz a informoval o spoločnej koordinácii medzi všetkými samosprávnymi krajmi. Z diskusie vznikla požiadavka zamestnávateľov na jednotnú /záväznú/ metodiku pre samosprávne kraje. Zástupcovia zamestnávateľov zdôraznili požiadavku nastavenia systému tak, aby absolventi stredných škôl boli pripravení pre trh práce a nie na rekvalifikácie. Tvorca reformy Učiace sa Slovensko pre oblasť odborného vzdelávania doc. Vantuch podporil kompetencie regionálnych samospráv v procese tvorby plánu výkonov. Poukázal na možnosť finančnej podpory pre nedostatkové odbory a krátenia normatívov pre prebytkové odbory.
Informácia a návrhy v oblasti financovania SOŠ a systému duálneho vzdelávania: prezentovala Ing. Niklová. Materiál mali všetci členovia Pracovnej komisie k dispozícii len deň pred rokovaním a ako prezentovala pani Ing. Niklová, bude ešte zo strany zamestnávateľov upravený o ďalšie návrhy, požiadavky, čo vyplynulo zo spoločného stretnutia stavovských a profesijných organizácií. Zásadné však je stanovisko, že zamestnávatelia podporujú nekrátenie normatívu školám, ktorých žiaci sú zapojení v systéme duálneho vzdelávania. Na druhej strane však požadujú pre zamestnávateľov, firmy, živnostníkov podporu v úľavách na dani a dokonca aj priamu dotáciu na žiakov. Ing. Galan ukončil diskusiu s tým, že téma nebola uzatvorená, je potrebné materiál doplniť a následne budú návrhy zo strany MŠVVaŠ SR konzultované na MF SR a Inštitúte finančnej politiky.
Téma kariérového a výchovného poradenstva, ako povedal pán Ing. Galan, generálny riaditeľ sekcie RŠ, je pre ministerstvo veľmi dôležitá. Preto ministerstvo predkladá návrh novely nariadenia vlády SR č. 422/2009 Z. z., ktorým sa ustanovuje rozsah priamej vyučovacej činnosti a priamej výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov . Ministerstvo navrhuje znížiť vyučovaciu povinnosť výchovných poradcov o ďalšiu hodinu, čo si však vyžaduje nárast financií o 1,0 mil. Eur. Návrh ide do medzirezortného pripomienkovania.
Pán Ing. Kandráč prezentoval aktivity a skúsenosti KSK v tejto oblasti. Na každej škole pôsobí školský psychológ, ktorý odbremení výchovného poradcu. Doc. Vantuch označil otázku kariérového a výchovného poradenstva za kľúčovú, ale mimoriadne dôležitá je práve na základných školách. Očakával by vytvorenie väčšieho priestoru na vykonávanie tejto činnosti /napr. celý deň/. Aj zamestnávatelia označili kariérové poradenstvo za prioritné a najdôležitejšie práve na základných školách, kde je potrebné poskytnúť informácie o profesijnej orientácii. Došlo k zhode na potrebe vytvorenia pracovného tímu, ktorý pripraví návrhy na riešenie tohto problému. Vedúcim tímu bude pán Ing. Kandráč /KSK/.
Ďalšie stretnutie Pracovnej komisie sa uskutoční v júni t.r. Prekonzultuje návrhy z už vytvorených komisií a bude sa zaoberať témami o pracovno-právnom postavení žiaka a pozícii MOV.
Ing. Iveta Majerová, podpredsedníčka OZ PŠaV na Slovensku
prejsť na zoznam aktualít