Odborárska V4 alebo varovanie z Budapešti
dátum uverejnenia: 6. 6. 2024
čas: 12:38
kategórie: , Zväz
Dňa 6. mája 2024 sa v Budapešti uskutočnilo stretnutie zástupcov odborových zväzov školstva z krajín V4. Stretnutie inicioval Odborový zväz maďarských pedagógov, ktorý má záujem nadviazať užšiu spoluprácu s partnerskými organizáciami v rámci regiónu. Pozvanie sme s potešením prijali, keďže považujeme za dôležité navzájom sa informovať o dianí v školstve, inšpirovať sa pozitívnymi príkladmi z praxe a tiež upozorniť na problematické oblasti. Krajiny V4 zápasia s podobnými problémami akými sú nedostatočné výsledky vzdelávania v rámci medzinárodných porovnaní, nedostatok učiteľov vo vybraných predmetoch či málo atraktívne platy zamestnancov školstva.
Odborový zväz školstva zastupovali na rokovaní členovia vedenia zväzu pod vedením predsedu zväzu Pavla Ondeka. Predseda zväzu vo svojom vystúpení informoval kolegov o aktuálnej situácii v slovenskom školstve, spôsobe financovania zamestnancov, prebiehajúcej kurikulárnej reforme, katalógu podporných opatrení či o systéme profesijného rastu v rámci zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Okrem toho vyzdvihol dobrú úroveň sociálneho dialógu s ministerstvom školstva a tiež v rámci tripartity.
Predseda českého odborového zväzu ČMOS PŠ František Dobšík informoval o vývoji priemerných platov učiteľov v ČR v posledných rokoch a súvisiacom záväzku vlády na dosiahnutie 130% priemerného platu v národnom hospodárstve. Zároveň ale informoval o návrhoch vlády smerujúcich k zníženiu počtu nepedagogických zamestnancov, čo vyústilo do jednodňového výstražného štrajku v roku 2023, do ktorého sa zapojilo približne 70% zamestnancov školstva. Financovanie zamestnancov v ČR sa odvíja od počtu reálne odučených hodín podľa učebných odborov, čo sa javí ako lepší systém oproti normatívnemu financovaniu na žiaka, ktorý máme v SR. Naproti tomu však v ČR neexistuje systém odmeňovania zamestnancov za ich profesijný rozvoj.
Zástupkyňa poľského odborového zväzu ZNP Dorota Obidniak prostredníctvom on-line pripojenia informovala o nedávnych protestoch proti politike bývalej vlády v oblasti školstva a tiež o rôznych prístupoch pri riešení nových výziev, ktoré súvisia s veľkým počtom žiakov a študentov z Ukrajiny.
Predseda maďarského odborového zväzu PSZ Tamás Totyik poskytol negatívny pohľad na postoj maďarskej vlády ku školstvu. Kritizoval, že v Maďarsku neexistuje samostatné ministerstvo školstva a teda ani žiadny relevantný sociálny dialóg. Povedal, že v maďarskom školstve je až 6000 voľných pracovných miest a až 18% vyučovacích hodín je odučených zamestnancami bez potrebnej kvalifikácie. V porovnaní s výdavkami vlády na masový šport (2,5% HDP) alebo vládnu komunikáciu (1% HDP) sa finančné prostriedky na školstvo javia ako neprimerane nízke. Upriamil pozornosť na skrytú privatizáciu prostredníctvom cirkevných škôl, ktoré čoraz viac vystupujú ako zriaďovatelia škôl či reedukačných centier v menej rozvinutých regiónoch. Na oplátku vláda v týchto školách presadzuje náboženskú výchovu a zvyšuje im dotácie. Kritická situácia je podľa neho v oblasti inkluzívneho vzdelávania, kde chýba približne 30% odborníkov v rámci podporných profesií. V súvislosti s konzervatívnou politikou vlády V. Orbána upozornil na negatívne dopady na úroveň výchovy a vzdelávania a snahy o vytvorenie súkromných elitných tried po vzore fašistického Talianska. Reforma vzdelávacieho systému podľa neho pridáva ešte viac memorovania, ignoruje moderné trendy a deje sa bez akejkoľvek verejnej debaty. Po nedávnych masových protestoch zamestnancov školstva, ku ktorým sa pridali aj študenti vníma T. Totyik kroky maďarskej vlády ako pomstu. Členstvo v odboroch je diskriminačným faktorom pri hodnotení zamestnancov a vláda chce odbory nahradiť umelo vytvorenými profesijnými komorami. Učiteľ môže byť prevelený podľa potreby jednostranným rozhodnutím v rámci siete približne 60 škôl. V Maďarsku je dokonca obmedzené právo na štrajk v materských školách a končiacich ročníkoch ZŠ a SŠ.
Na otázku predsedu OZŠ Pavla Ondeka, ako by sme mohli našim maďarským kolegom pomôcť, reagoval predseda maďarského zväzu pedagógov len tým, aby sme v našich krajinách chránili demokratické inštitúcie, nezávislé médiá, postavili sa na odpor pri snahách o totalitné praktiky a zabránili tak snahám o rozšírenie politiky V. Orbána aj do iných európskych krajín. Pričom varoval pred negatívnymi dopadmi tejto politiky predovšetkým na základné občianske a odborárske práva a na úroveň výchovy a vzdelávania, ako aj postavenie zamestnancov školstva.
Všetci účastníci sa zhodli, že podobné stretnutia sú dôležité pre rozvoj spolupráce v rámci nášho regiónu a tiež prínosné z hľadiska zlepšovania našich vzdelávacích systémov. Z tohto dôvodu sme sa dohodli, že stretnutia budeme opakovať pravidelne vo všetkých 4 krajinách. Na budúci rok by hostiteľom mal byť práve náš zväz.
Juraj Stodolovský, vedúci Úradu zväzu
prejsť na zoznam aktualít