Dňa 19. novembra 2018 sa členovia Európskeho výboru pre sektorový sociálny dialóg v oblasti vzdelávania (ESSDE) stretli v Bruseli na svojom výročnom plenárnom zasadnutí. Stretnutiu predsedal Michael Moriarty, prezident EFEE (Európska federácia zamestnávateľov v školstve) za účasti Christine Blower, prezidentky ETUCE (Európsky odborársky výbor pre vzdelávanie). OZPŠaV na Slovensku zastupoval vedúci úradu Juraj Stodolovský. Stretnutie bolo zamerané na: hodnotenie činností vykonávaných spoločne v rámci súčasného pracovného programu ESSDE na roky 2018-2019; podpora učiteľov a školiteľov zvýšením príťažlivosti odborného vzdelávania a prípravy a učňovského vzdelávania; podpora prijímania a udržiavania zamestnancov a rozvoja v rámci učiteľskej profesie; sledovanie stratégií na implementáciu spoločne schválených dokumentov.
Za účasti najmenej 17 krajín EÚ, ktoré majú problémy s nedostatkom učiteľov, nie je prekvapením, že hlavnou témou všetkých diskusií bola atraktívnosť učiteľskej profesie a spoločný text predstavujúci stratégiu rozvoja kapacít na podporu tejto priority. V tejto súvislosti delegáti ESSDE prijali ambicióznu "Spoločnú deklaráciu ETUCE/EFEE smerujúcu k akčnému rámcu pre zvýšenie príťažlivosti učiteľskej profesie", ktorej cieľom je vytvoriť spoločný odvetvový prístup na zvýšenie príťažlivosti učiteľského povolania v spoločnosti, a tým zadefinovať výzvy, zásady a kroky, ktoré sa spoločne uskutočnia na tento účel. Na stretnutí boli prezentované materiály Európskej komisie o ambicióznych iniciatívach v oblasti odborného vzdelávania a učňovskej prípravy, ako aj o príťažlivosti učiteľského povolania. Delegáti so znepokojením poznamenali, že aj napriek určitému pozitívnemu vývoju financovanie v oblasti vzdelávania stále zaostáva a že v celej Európe stále chýba jednotný politický rámec, ktorý sa zaoberá príťažlivosťou učiteľskej profesie. Delegáti ESSDE poskytli príklady osvedčených postupov v rámci ich národného kontextu, ako aj prezentácie národných sociálnych partnerov ohľadom vývoja sociálneho dialógu a postupov súvisiacich počiatočným a kontinuálnym profesionálnym rozvojom, ako aj podmienkami zamestnávania, ktoré sú základom spoločného záväzku na podporu učiteľskej profesie založenej na profesionalite, autonómii, ašpirácii a tímovej práci, ako aj na kvalite pracovných podmienok, spravodlivom odmeňovaní a kariérnych možnostiach.
Na záver stretnutia Susan Flocken, riaditeľka ETUCE, ocenila prácu výboru a záväzok pokračovať v skúmaní nedostatkov pri budovaní kapacít pre účinný sociálny dialóg na všetkých úrovniach ako "najlepší spôsob, ako riešiť a odpovedať na zásadnú otázku o tom, ako aby sa učiteľská profesia mohla stať atraktívnejšou pre mladých ľudí v Európe. Zvýšenie príťažlivosti učiteľského povolania a uznanie jeho hodnoty pre spoločnosť a sociálnych partnerov je dôležitým predpokladom kvalitného vzdelávania a demokracie s potenciálom prispieť k sociálnej rovnosti v celej Európe. "
Zapísal: Juraj Stodolovský