Rokovanie s ministerkou k rozpočtu školstva
dátum uverejnenia: 10. 10. 2017
čas: 20:09
kategórie: Zväz
Dňa 9. októbra 2017 sa vedenie zväzu stretlo na pracovnom rokovaní s ministerkou školstva, vedy, výskumu a športu SR Martinou Lubyovou a generálnou riaditeľkou rozpočtu ministerstva Luciou Zemanovou. Témou rokovania bol najmä návrh štátneho rozpočtu na rok 2018 a v rámci neho finančné prostriedky určené pre kapitolu ministerstva školstva. Ministerka uviedla, že navrhovaný rozpočet obsahuje preklopenie valorizácie platov z roku 2017 v hodnote približne 30 mil. € a ďalších 12. mil. € na pokrytie nákladov na kúpu učebníc a na platy asistentov učiteľov.
Predseda zväzu P. Ondek informoval ministerku, že návrh rozpočtu zatiaľ neobsahuje valorizáciu platov pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl. Vyzval ministerku, aby o tomto nedostatku naďalej rokovala s ministrom financií. Zároveň ministerku upozornil, že návrh rozpočtu bol predložený bez predchádzajúceho prerokovania so sociálnymi partnermi.
P. Ondek ďalej oboznámil ministerku s návrhom KZVS na rok 2018, ktorú vláde pred nedávnom predložila KOZ SR a v ktorej žiada valorizáciu platov všetkých zamestnancov štátnej a verejnej správy od 1.1.2018 o 10%. Zároveň sa zhodli na tom, že výsledky kolektívneho vyjednávania by mali byť pretransformované do návrhu štátneho rozpočtu.
Podpredseda zväzu Miroslav Habán hovoril o aktuálnych problémoch verejných vysokých škol z pohľadu nedostatočného finančného krytia výskumných projektov, vedy a celého vzdelávacieho procesu. Pani ministerke pripomenul alternatívny návrh OZPŠaV: Dobrá reforma stratégie rozvoja slovenského vysokého školstva. Podpredseda zväzu Ivan Šóš naznačil, že zväz je odborovo-profesijné združenie a ponúkol ministerke pokračovanie spolupráce pri novelizáciách legislatívy v oblasti školstva.
Predseda zväzu na záver uviedol, že v prípade, ak vláda SR nedodrží svoj minimálny záväzok z PVV na 6% valorizáciu platov pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl v rokoch 2018-2020, bude to dôvod na ďalšie vyjadrenie nespokojnosti s politikou vlády v oblasti školstva.
P. Ondek pripomenul, že platové ohodnotenie týchto skupín zamestnancov je stále jedným z najnižších v EÚ a ani zďaleka nedosahuje úroveň odporúčanú Európskou komisiou, teda 85% priemerného zárobku ostatných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov.
prejsť na zoznam aktualít