Spomienková konferencia o holokauste
dátum uverejnenia: 29. 1. 2020
čas: 08:20
kategórie: Zväz
Spomienková konferencia o holokauste: 75. výročie oslobodenia nemeckého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora v Osvienčime (Auschwitz-Birkenau)
V poľskom Krakove a Osvienčime (Auschwitz) sa v dňoch 26. až 29. januára 2020 uskutočnila spomienková ceremónia a medzinárodná konferencia o holokauste. V pondelok 27. januára bola spomienková ceremónia v Osvienčime pri príležitosti 75. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Na podujatí sa zúčastnila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá spolu s členmi kráľovských rodín, prezidentmi a premiérmi z takmer 60 krajín a 80 účastníkmi konferencie vzdala úctu obetiam holokaustu. Pri tejto príležitosti uviedla, že "Fašizmus je stále živý aj u nás, v našej spoločnosti, a preto si myslím, že je veľmi dôležité, aby sme spoločnými silami urobili všetko pre to, aby sa opäť nedostal k moci." Súčasne pripomenula, že medzi obeťami holokaustu boli aj desaťtisíce spoluobčanov, násilne odvlečených zo slovenských miest a dedín.
V utorok 28. januára 2020 medzinárodnú konferenciu organizovanú Education International (EI), nadáciou Friedrich Ebert Stiftung a Zwiazkom Nauczycielstwa Polskiego (ZNP, Poľský odborový zväz učiteľov) otvoril Slavomir Broniarz, predseda ZNP. Pozdravil a prihovoril sa 80 účastníkov spomienkovej konferencie a uviedol, že: „naša konferencia hovorí o čom bol holokaust, aký je jeho odkaz pre súčasné mladé generácie. Je potrebné učiť a viac rozprávať o hrôzach druhej svetovej vojny, o holokauste v školách, na univerzitách. Máme dočinenie o zmene paradigmy holokaustu z rokov 70tych až 90tych. Máme dôkazy o tom, že v čase 2. svetovej vojny, v čase holokaustu, bolo v Poľsku realizované tajné vyučovanie poľskými učiteľmi. V súčasnosti ich žije už veľmi málo, okolo stovky, a stále ich je menej. História nemôže dovoliť manipulovať s faktami. Musíme sa viac angažovať v pravde o holokauste, viac sa o tom rozprávať so žiakmi, študentmi, tiež, aby budovanie súčasnosti a budúcnosti vyhádzalo z pravdivých údajov histórie“.
David Edwards, generálny sekretár Education International (EI) vo svojom príhovore spomenul, že „obrazy a expozície, ktoré videl Múzeu holokaustu a v koncentračnom tábore, sú svedectvom, ako hitlerovskí nacisti neľudsky likvidovali viac ako 6 miliónov európskych Židov. Sú známe štatistiky, koľko ľudí nacisti transportovali vo vagónoch smrti. Slová Mariana Turského zostanú navždy v mojom srdci a sú mementom pre súčasníkov, pre budúce generácie. Známe sú tiež ďalšie genocídy, napr. v Arménsku, Kambodži. A preto nie je možné, aby reprezentanti extrémnej pravice narúšali ľudské práva, akéhokoľvek národa, či národnosti. My z pozície Education Internacional (EI) dbáme na to, a chceme sa podieľať na tom, aby sa nezabudlo na hrôzy holokaustu. Všetky svedectvá nám pomáhajú v tom, aby sme lepšie učili svojich žiakov a študentov, čo hrozné sa v minulosti stalo. Ale musíme aj dnes učiť k tomu, aby boli prepojení empatiou, aby nepodliehali strachu, musíme ich učiť, aby boli pripravení na to, že musia vedieť ochrániť slabších, aby im pomohli a súčasne si vedeli pomôcť navzájom“.
Andreas Kelle predstavil medzinárodný projekt GEW-ITU-ZNP, pričom povedal, že „Nemci sa poučili z histórie. Ale nemôžem povedať, že sa Nemci takisto obávajú ochrany ľudských práv aj v súčasnosti. Je pravdou, že aj teraz máme v parlamente krajne pravicovú stranu, čo vedie k ostražitosti. Chceme sa vyvarovať bagatelizovaniu holokaustu. Je povinnosťou učiteľov, aby súčasná generácia mladých bola vedená k tomu, aby sa nezopakovala tragédia holokaustu. Projekt je zameraný aj na to, ako postupovať na vyučovacích hodinách pri vyučovaní o téme holokaustu. Nadácia Friedrich Ebert Stiftung realizovala viacero vzdelávacích projektov na bilaterálnej úrovni a v roku 2015 sme sa dohodli v Poznani, že budú zrealizované konferencia a projekt za účasti Poľska, Nemecka a Izraela v roku 2020, teda pri príležitosti pripomenutia si 75 rokov od holokaustu. Dnes sa musíme zaoberať problematikou holokaustu, už aj z toho dôvodu, že stále menej je živých priamych účastníkov, ktorí túto hrôzu zažili a prežili. Aj v Nemecku máme utečencov, z rôznych krajín, ktorí čelili prenasledovaniu, majú skúsenosti s “antiizraelizmom“, čo môže byť tiež významnou výzvou pre nové vzdelávanie súčasnej generácie. Barbarstvo v Osvienčime bolo faktom, a preto je potrebné nedopustiť to, aby sa nikdy holokaust nezopakoval.
Zaujímavá bola diskusia medzi účastníkmi konferencie, ktorí hovorili o skúsenostiach s vyučovaním o holokauste, antisemitizme v rôznych krajinách: v Poľsku, Nemecku a ďalších európskych štátoch, ale aj v Izraeli, Namíbii, Uruguaji a Spojených štátoch amerických.
Diana Woloschuk, členka výboru EI, CTF-FCE (Kanada) moderovala sekciu venovanú vyučovaniu o holokauste. V tejto časti prezentovali svoje príspevky zamerané ma metódy vyučovania a praktické skúsenosti s vyučovaním holokaustu Meron Mendel, riaditeľ Múzea Anny Frankovej v Nemecku, Monika Koszyňska z Múzea histórie poľských Židov POLIN vo Varšave.
Susan Flocken, riaditeľka ETUCE spolu s Matjažom Grudenom, predsedom Demokratickej frakcie v Rade Európy, zodpovedným za interaktívnu diskusiu k učebným materiálom o holokauste viedli ďalšiu sekciu. Matjaž Gruden uviedol, že „úlohou Rady Európy je ochrana práv človeka, čo je aj hlavnou úlohou konvencie o ľudských právach. Vyučovanie musí obsahovať aj témy o Krištáľovej noci z 9. na 10. novembra 1938, ktorou sa začala likvidácia Židov, Rómov, homosexuálov, ako aj o celom holokauste, o zverstvách, ktoré boli spáchané hitlerovskými nacistami, hlavne v koncentračných táboroch Osvienčim, Buchenwald, Mathausen, Dachau a ďalších. Je potrebné zabrániť šíreniu myšlienok xenofóbie, populizmu a musíme byť obozretní proti extrémizmu. Nie je dôležité čo sa deje v Bruseli, Štrasburgu, ale ako sa k tejto otázke stavajú jednotlivé členské štáty EÚ“.
V diskusnom paneli pre učiteľov: Výučba o holokauste dnes – príklady dobrej praxe, ktorý moderoval generálny sekretár EI v Škótsku (Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska) Larry Flanagan, si účastníci konferencie vymenili postrehy z vyučovacieho procesu, o vnímaní problematiky holokaustu. Boli prezentované dokumenty – videofilmy o vedení mladých ľudí k ucteniu si pamiatky obetí holokaust. Andrew Beiter z Americkej asociácie učiteľov (Spojené štáty americké) prezentoval príklady správnej praxe s vyučovaním holokaustu v USA, Kambodži, Ukrajine, Rwande. Vedú sa úvahy, že každý žiak 8. ročníka základnej školy musí mať nadobudnuté vedomosti o genocíde, xenofóbii. Prezentoval 7 odporúčaní pre správnu aplikáciu vyučovacích metód v praxi.
S najúspešnejšou poľskou režisérkou a scenáristkou Agnieszkou Holland, dvojnásobnou laureátkou na Oscara za najlepší zahraničný film (Bittere Ernte z roku 1985 – nemecký film o osudoch židovských žien počas 2. svetovej vojny a film Európa, Európa z roku 1991 – považovaný za jej najlepšie dielo nakrútené podľa životopisu židovského mladíka, ktorý uteká z Nemecka do Poľska počas Krištáľovej noci v roku 1938, odtiaľ do ZSSR, kde je zajatý a skončí v elitnej Hitlerjugend). Jej filmy boli viacnásobné ocenené, napr. získala hlavnú cenu v Cannes, Zlatý glóbus udelený Hollywoodskou asociáciou zahraničných novinárov a i. Režisérka priblížila významné míľniky zo svojho života, z čias keď žila v Poľsku, v emigrácii, tiež o režírovaní a filmovaní jej filmov s holokaustom, antisemitizmom a židovskou problematikou.
V závere účastníkom konferencie prezentoval Pesach Landsberg z ITU (Izrael) Vyhlásenie z medzinárodnej konferencii EI o holokauste, v ktorom sa jednoznačne odsudzuje tento proces. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku na konferencii reprezentovali Miroslav Habán, predseda Združenia vysokých škôl a priamo riadených organizácií a Ján Mikluš, člen predsedníctva zväzu a predseda Rady ZO PŠaV pri Prešovskej univerzite v Prešove.
doc. Ing. Miroslav Habán, PhD., podpredseda OZ PŠaV na Slovensku
prejsť na zoznam aktualít