Vplyv technológií umelej inteligencie na rovnosť a inklúziu vo vzdelávaní
dátum uverejnenia: 24. 2. 2025
čas: 10:14
kategórie: , Zväz, Združenie vysokých škôl a PRO
V dňoch 20. – 21. februára 2025 sa MUDr. Mgr. Michal Miko, PhD. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského ako nominant zväzu zúčastnil workshopu o umelej iteligencii (AI – Artificial Intelligence) organizovaného The Education Department of the European Trade Union Institute (ETUI) a European Trade Union Committee for Education (ETUCE) v Bruseli. Hlavnou témou podujatia bol vplyv technológií umelej inteligencie na rovnosť a inklúziu vo vzdelávaní.
Jednou z najzaujímavejších prednášok bola prezentácia Aidy Ponce Del Castillo o AI Act – nariadení Európskej komisie, ktoré má za cieľ regulovať vývoj a využitie umelej inteligencie v EÚ. Prednáška podčiarkla dôležitosť transparentnosti a verejného záujmu pri implementácii AI do vzdelávacích procesov. V rámci workshopu zaznela aj prezentácia „Equality, Diversity, and Inclusion“ od Ekateriny Efimenko, ktorá zdôraznila, že inkluzívne vzdelávacie systémy by mali zabezpečiť rovnaké príležitosti bez ohľadu na sociálne či osobné faktory. Dôležitým aspektom bola aj otázka digitálnej rovnosti, ktorá sa týka spravodlivého prístupu k digitálnym technológiám a ich prispôsobenia rôznym potrebám študentov. Veľmi podnetná bola aj prednáška „Impact of AI on Teachers“ od Dr. Michaela Hallissyho, ktorý citoval Thomasa Edisona, ktorý v roku 1922 predpovedal zánik učebníc a ich nahradením pohyblivým obrazom do dvoch rokov. Na začiatku novej technológie očakávame revolúciu, no nakoniec ide skôr vždy o evolúciu. V kontexte umelej inteligencie vo vzdelávaní môžeme očakávať túto evolúciu dynamickú. V rámci workshopu sme sa v tímoch snažili odpovedať na Key Questions prednášajúceho a diskutovali sme o možnostiach a rizikách využitia AI vo vzdelávaní. Praktický pohľad priniesla aj prednáška Pedra Oliveiru z University of Porto, ktorá ukázala konkrétne pozitívne využitie AI priamo vo vyučovaní. Mimoriadne podstatná bola prednáška „Union Strategy on National AI-Recommendations“ Jaspera Holma z Odborového zväzu učiteľov stredných škôl v Dánsku. V rámci tejto diskusie sme sa dozvedeli o existencii jasných odborových odporúčaní pre využívanie AI v školstve, pričom Dánsko sa môže pochváliť až 90 % odborovou organizovanosťou učiteľov, čo je pre mnohé krajiny inšpiratívny model.
Diskusie počas prednášok i v neformálnych rozhovoroch boli veľmi podnetné. Napríklad fínsky kolega Jaakko Salo informoval, že odbory v ich krajine pripravujú písané pravidlá pre využívanie AI nástrojov tretích strán vo fínskych školách. Podobné odporúčania už existujú aj v Dánsku. Vďaka tomu bude čoskoro možné implementovať jasné pravidlá na triednej, inštitucionálnej aj sektorovej úrovni. Slovensko by v tomto smere mohlo čerpať skúsenosti od európskych partnerov, aby sme sa vyhli nutnosti objavovať „koleso nanovo“. Zaujímavým faktom je, že Dánsko vyvíja vlastný LLM model, ktorý vychádza výlučne z dánskych právnych predpisov. Počas prednášky zaznela silná myšlienka: „Sme nútení pracovať s nástrojmi vyvinutými pre iné sektory, pričom ich musíme prispôsobiť našim triedam.“ Ide o jasnú výzvu pre Európu, aby vyvíjala AI technológie vo verejnom záujme a nezávislé od veľkých komerčných hráčov. V tomto smere je najďalej Holandsko, ako sme sa dozvedeli od Ramon Moorlaga z NOLAI (National Education Lab AI), čo je národné vzdelávacie laboratórium pre umelú inteligenciu v základnom, strednom a špeciálnom školstve v Holandsku, financované z National Growth Fund. Vyznačuje sa jedinečným prístupom – na základe aktuálnych potrieb škôl prepája vzdelávanie, vedu a podnikateľský sektor v krátkodobých projektoch. Vyvíja vedecky podložené prototypy a skúma dôsledky uváženého a zodpovedného využívania AI vo vzdelávaní. Zdôrazňujem, že všetky produkty sú open source a nezávislosť inštitúcie je garantovaná financovaním z verejných zdrojov (v objeme 100 miliónov eur).
Workshop obsahoval aj gamifikačný prvok – mali sme možnosť zahrať si AI hru od ETUI, ktorá simulovala rôzne scenáre využitia umelej inteligencie v školstve. Celý worshop sme mali podporu na platforme https://howspace.com/, kde sme mali prístup k prezentáciám, bol vytvorený priestor pre networking a zdieľanie myšlienok a ako ukážka AI v praxi bola jeho súčasťou aj možnosť písať vo svojom rodnom jazyku s automatickým prekladom do angličtiny. Workshop ako veľmi inšpiratívny a podnetný, bol zrealizovaný za účasti zástupcov školských odborov z krajín EÚ aj mimo nej – Moldavska, Albánska, Srbska, Čiernej Hory, Kosova, Kazachstanu, Turecka alebo Severného Cypru. Poznatky a závery z workshopu prispejú k formovaniu prístupov k umelej inteligencii vo vzdelávaní na Slovensku.
MUDr. Mgr. Michal Miko, PhD.
Základná organizácia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku
pri Lekárskej fakulte UK v Bratislave
prejsť na zoznam aktualít