ZÁVEREČNÁ KONFERENCIA K PROJEKTU 2012/104597 SOCIÁLNY DIALÓG AKO ZÁKLAD NA VYTVORENIE DÔSTOJNEJ PRÁCE
dátum uverejnenia: 26. 11. 2014
čas: 08:23
kategórie: Zväz
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku získal finančné prostriedky z grantu z Nórska prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu na roky 2009 až 2014 v rámci Programu dôstojnej práce a tripartitného dialógu cez fond Innovation Norway.
Projekt 2012/104597 Sociálny dialóg ako základ na vytvorenie dôstojnej práce, mal vzdelávací charakter. Dňa 30. septembra 2014 sa uskutočnila vo vzdelávacom a regeneračnom centre OZ PŠaV CROCUS v Kežmarských Žľaboch záverečná konferencia. Konferenciu moderoval asistent projektového manažéra Ing. František Šary, ktorý privítal všetkých účastníkov konferencie a predstavil program.
V úvodnom vystúpení projektový manažér Ing. Pavel Ondek zvýraznil význam a dosah realizovaného projektu, poďakoval všetkým participujúcim na projekte za ich aktívny prístup a vyslovil presvedčenie, že projekt bol prínosom pre všetkých frekventantov vzdelávacích aktivít z radov zamestnancov školstva, v prevažnej miere členov OZ PŠaV na Slovensku.
Splnenie cieľov projektu predstavila manažérka pre monitoring a kontaktná osoba projektu PaedDr. Eva Klikáčová. Vo svojom vystúpení uviedla, že hlavným cieľom projektu bolo zlepšenie profesionality odborov v oblasti sociálneho dialógu medzi vládou a zamestnancami. Naplnenie cieľa bolo realizované prostredníctvom seminárov uskutočňovaných pre členov OZ PŠaV na Slovensku ako aj zamestnávateľov v sektore vzdelávania, pričom boli vzdelávacie aktivity zamerané na spôsoby vedenia sociálneho dialógu, vnútroštátnu legislatívu, európsku legislatívu a príklady dobrej praxe. Súčasne boli splnené aj špecifické ciele projektu, ako zlepšenie teoretických a praktických poznatkov pri vedení efektívneho sociálneho dialógu, čím sa prispelo k dôstojnému pracovnému prostrediu a dôstojnej práci a znížilo sa napätie medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Sociálnymi partnermi projektu boli Združenie samosprávnych škôl Slovenska, Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií Slovenskej republiky, Asociácia stredných odborných škôl Slovenska a Slovenská rektorská konferencia.
Cieľovou skupinou je bolo 800 frekventantov, pre ktorých bolo vzdelávanie určené, z toho 600 členov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a 200 zástupcov z radov zamestnávateľov.
O prvej vzdelávacej aktivite Sociálny dialóg, rodová rovnosť a partnerstvo v Európe a vo svete na záverečnej konferencii referoval jej koordinátor Ing. Ivan Šóš, PhD. Okrem iných skutočností informoval, že celkovo bolo zrealizovaných 9 kurzov, ktoré absolvovalo 395 frektentantov pod vedením zahraničných expertov z Českej republiky, Portugalska, Maďarska, Francúzska a Poľska. Výstupom prvej aktivity bolo aj 228 prezentácií v PowerPointe, ktoré pripravili frekventanti.
Druhú vzdelávaciu aktivitu Vytváranie pozitívnej klímy v školách a školských zariadeniach prostredníctvom sociálneho dialógu predstavil jej koordinátor Ing. Martin Maták, ktorý uviedol, že bolo realizovaných 8 kurzov pre 396 frekventantov. Lektormi boli JUDr. Dušan Kazár, JUDr. Marianna Lörincová, Mgr. Zuzana Tordová, PaedDr. Ladislav Gorej a Ing. Daniela Roďomová, ktorí prednášali o histórii sociálneho dialógu a jeho postaveniu v dokumentoch Európskej únie a Slovenska, zásadách tvorby kolektívnej zmluvy, psychologických aspektoch komunikácie a jej formách v rámci sociálneho dialógu, tiež o ekonomických aspektoch kolektívneho vyjednávania.
Manažér pre publicitu projektu doc. Ing. Miroslav Habán, PhD. vo svojom príspevku uviedol, že významnou aktivitou smerom k spoločnosti bola publicita projektu a jeho propagácia, ktorej hlavným cieľom bolo poskytnúť informácie čo najširšiemu okruhu verejnosti. Bola zabezpečená komunikácia s elektronickými i tlačenými médiami, tiež poskytovanie informácií formou prednášok na všetkých typov škôl. Na priblíženie aktivít počas projektu boli využívané články v tlači na propagáciu aktivít projektu poskytovanie verejných informácií zverejňovaných na webovom sídle zväzu, tiež aktívna účasť na podujatiach súvisiacich s projektom na konferenciách. Príspevky o projekte boli uverejnené prostredníctvom TASR, vo zväzovom časopise Aktuality zväzu (ISBN 1338-7960), ktorý má dosah približne na 60 tisíc potenciálnych čitateľov. Účastníkom vzdelávacích kurzov v I. a II. aktivite projektu boli odovzdané rôzne propagačné materiály: USB (4 MB) kľúč s logom projektu, poznámkový blok formátu A4 s názvom a logom projektu, jednorazové pero s názvom a logom projektu, potlačiteľné CD na uloženie záverečnej práce. Propagácia bola zabezpečená aj prostredníctvom dvoch informačných banerov.
Mgr. Zdenka Žigová sa v príspevku zamerala na zásady efektívneho vyjednávania, pravidlá, ktoré by mali uplatniť vyjednávači, podmienky úspešného vyjednávania, stratégiu a formu vyjednávania, ako aj vlastnosti úspešného vyjednávača.
Monitoring k úrovni vzdelávacích aktivít projektu bol realizovaný priebežne. Všetci respondenti vyslovili maximálnu spokojnosť s priebehom vzdelávania, s úrovňou lektorov, tematickým zameraním projektu, organizačným zabezpečením, ako aj s jeho propagáciou. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vníma projekt ako veľmi efektívny nástroj využitia finančných prostriedkov cez fond Innovation Norway, ktorý prispel k zlepšeniu pozícií obidvoch strán zúčastňujúcich sa kolektívneho vyjednávania v rezorte školstva.
Miroslav Habán, manažér pre publicitu
Fotografie z podujatia nájdete na http://www.ozpsav.sk/sk/Fotogaleria/Zaverecna-konferencia-projektu-Socialny-dialog-ako-zaklad-pre-vytvorenie-dostojnej-prace-podpor.alej
prejsť na zoznam aktualít