Didaktické využitie audiovizuálnych, digitálnych obsahov edukačnej praxi CVČ
Toto inovačné vzdelávanie je navrhnuté najmä pre pedagogických zamestnancov centier voľného času.
Anotácia: v budúcnosti bude žiadúce zaraďovať v edukačných postupoch také činnosti, pri ktorých žiaci môžu informácie interpretovať v konfrontácii s reálnou skúsenosťou.
Dôraz sa bude klásť okrem inkluzívneho prístupu aj na osvojenie digitálnych zručností u žiakov ako aj pedagogických zamestnancov. To bude vyžadovať okrem iného prehĺbenie, rozšírenie a inováciu profesijných kompetencií aj vychovávateľov v CVČ tak, aby boli schopní adekvátne optimalizovať svoje edukačné postupy a využívať dostupné inovatívne pomôcky a prostriedky.
Cieľom inovačného vzdelávania je podpora a rozvoj profesijných kompetencii PZ v súlade s príslušným profesijným štandardom, ktoré účastníkom umožnia optimalizovať svoje edukačné postupy zvýšením miery využívania digitálnych technológií pri plánovaní a realizovaní výchovnovzdelávacích činností.
Obsah vzdelávania reflektuje význam technológií vo vzdelávaní a ich vplyv, ktorý mali na zmenu organizácie a procesy učenia sa.
Inšpiráciou a impulzom pre účastníkov budú poskytnuté námety na to, ako inovovať podmienky, prostriedky a organizáciu pri realizácii edukačného projektu s využitím digitálnych technológií a audiovizuálnych obsahov.
Získajú námety na to, ako realizovať edukačnú činnosť v rôznych podmienkach, priestoroch, časových intervaloch. S priamou alebo aj nepriamou prítomnosťou vychovávateľa (viacerých vychovávateľov resp. iného dospelého odborníka a vychovávateľa).
Učebné texty a doplnkové učebné zdroje poskytnú účastníkom poznatky na to ako efektívne plánovať, organizovať a projektovať výchovno-vzdelávaciu činnosť (prezenčne, online, dištančná alebo kombinovane) v súlade s výchovným programom CVČ.
Učebné činnosti pre účastníkov budú zamerané na autoregulované učenie sa s využitím rôznych nástrojov a učebných činností, ktoré podporujú proces osvojenia si nových poznatkov.
Na konci tematických celkov sú otázky a úlohy (testy) na autodiagnostiku. Očakáva sa aktívne zapojenie účastníka reflektovaním vlastnej, aktuálnej skúsenosti a vypracovaním aplikačných úloh, ktorými sú odporúčané praktické činnosti na overenie teórie vo vlastnej praxi a precvičenie opísaných postupov. Vytvorené intelektuálne, tvorivé výstupy budú súčasťou záverečnej prezentácie a portfólia účastníka.
V zadaní bude uvedená činnosť pre úroveň 1. alebo 2. atestácie podľa príslušného profesijného štandardu. Aby mal účastník možnosť vybrať si a realizovať úlohu na takej úrovni, ktorá zodpovedá jeho zaradeniu na kariérnom stupni, resp. jeho potrebe preukázať kompetencie pre účel atestácie. Výstupom a výsledkom vzdelávania bude zhodnotenie účinnosti zvolených inovácií vlastných výchovno-vzdelávacích stratégií v návrhu edukačného projektu s využitím audiovizuálnych obsahov a odporúčania pre optimalizáciu edukačnej praxe školského zariadenia.
Druh: Inovačné vzdelávanie (50 hod)
Forma: kombinovaná (36 hodín online, 14 hodín aplikačné úlohy v dištančnej forme)
Po splnení podmienok na absolvovanie vzdelávania sa môžete zapísať na najbližší vypísaný termín ukončovania v LMS, resp. nahlásiť svoj záujem na konzultácii alebo garantovi vzdelávania
Očakáva sa aktívne zapojenie účastníka reflektovaním vlastnej, aktuálnej skúsenosti a vypracovaním aplikačných úloh, ktorými sú odporúčané praktické činnosti na overenie teórie vo vlastnej praxi a precvičenie opísaných postupov. Vytvorené intelektuálne, tvorivé výstupy budú súčasťou záverečnej prezentácie a portfólia účastníka. V zadaní bude uvedená činnosť pre úroveň 1. alebo 2. atestácie podľa príslušného profesijného štandardu.
Výstupom a výsledkom vzdelávania bude zhodnotenie účinnosti zvolených inovácií vlastných výchovných stratégií v návrhu edukačného projektu s využitím audiovizuálnych obsahov a odporúčania na úrovni CVČ.
Cena pre člena OZŠ: 80 €
Cena pre nečlena OZŠ: 130 €
Túto cenu je potrebné uhradiť na účet: IBAN: SK87 7500 0000 0040 0870 0990. Po pripísaní úhrady na účet Vám bude prístup k vzdelávanie uvoľnený najneskôr do 5 pracovných dní.
Link na registráciu a následné prihlásenie: E-learning OZPSaV
O autorkách:
PaedDr. Darina Výbohová, PhD.
Vyštudovala učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov: fyzika a základy techniky na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici. Po absolvovaní štúdia pôsobila ako pedagóg na 5. ZŠ Hrnčiarska ul.1 vo Zvolene. Tu v rokoch 1999 – 2001 participovala na projekte: Vyučovanie práce s počítačom v triede s rozšíreným vyučovaním technickej výchovy v 5. – 9. ročníku základnej školy. V roku 2001 na základe ďalšieho vzdelávania a tréningov asociácie S. Kovalíkovej (A.S.K. Vzdelávanie pre 21. Storočie) získala kvalifikáciu Modelového učiteľa I.T.V. (Integrované tematické vyučovanie). Od roku 2002 pôsobila ako učiteľ pre kontinuálne vzdelávanie a učiteľ profesijného rozvoja na Metodicko-pedagogickom centre v Bratislave. Profesijná orientácia a odborný profil je zameraný na obsahovú integráciu, rozvoj prírodovednej gramotnosti, environmentálnu výchovu s prepojením na lesnú pedagogiku, projektové vyučovanie a riadenie procesov učenia sa s využitím digitálnych technológii. Od roku 2000 pracovala ako koordinátor implementácie viacerých Národných projektov MPC a projektov medzinárodnej spolupráce Grundtvig, Leonardo da Vinci, Lingua a Erasmus+ so zameraním na transfer inovácii edukačného procesu a mobilitu učiacich sa.
Aktuálne v rámci týchto projektov spolupracuje so školami, regionálnymi inštitúciami a zahraničnými partnermi konzultant, mentor a lektor v oblasti profesijného rozvoja a kariérneho rastu v školstve pre jednotlivcov, riadiace tímy a školské kolektívy a lektor pre vzdelávaciu oblasť človeka príroda / svet práce
Mgr. Denisa Drimáková
Pôsobí v centre voľného času od svojich 19 rokov, práca v centre ju zaujala natoľko, že sa rozhodla venovať štúdiu pedagogiky popri zamestnaní na Prešovskej univerzite. Venovala sa organizácií súťaží a podujatí, tvorbe projektov, príprave a realizácii pobytových táborov, vedeniu záujmových útvarov výpočtovej techniky, tvorivých dielní a anglického jazyka. V roku 2016 sa stala zástupkyňou v Centre voľného času, Orgovánová 5, Košice.
Venovala sa plánovaniu, príprave, realizácií a mentorovaniu príležitostných aktivít centra. Prispela k zvýšeniu povedomia centra v meste Košice. Vo svojej vízii zlepšovať podmienky a utvárať nové možnosti pre voľnočasové aktivity pokračuje ako riaditeľka CVČ od roku 2019. Jej pôsobenie v Asociácii CVČ, Odborovej organizácii OZŠ, odborných komisiách pre prácu s mládežou jej ponúka objektívny pohľad na problematiku školských zariadení na Slovensku.
Ing. Jaroslava Kastelovičová
Pracuje v centre voľného času už od roku 1997. Začínala na oddelení jazykov, avšak externé štúdium informatiky na Technickej univerzite v Košiciach ju natoľko zaujalo, že sa začala počas niekoľkých nasledujúcich rokov prejavovať hlavne v tejto sfére. Vzdelanie si doplnila inžinierskou pedagogikou, čím mohla pedagogicky aj technicky ovplyvňovať život Centra voľného času.
Od roku 2014 pôsobí ako zástupkyňa v Centre voľného času, Orgovánová 5, Košice. Venuje sa celoročne plánovaním a realizáciou prázdninovej činnosti na základe dopytu verejnosti. Súčasťou jej práce je dohliadať na záujmovú činnosť externých zamestnancov, komunikovať a zabezpečiť, aby boli splnené všetky podmienky spolupráce na základe platnej legislatívy.
Už v prvých rokoch svojho pôsobenia sa podieľala na inštalácii elektronického prihlasovania, rôznymi pracovnými príručkami a metodickými postupmi prispievala k efektívnejšiemu chodu Centra voľného času. V dnešnej dobe naďalej zavádza elektronické výdobytky modernej doby a prispieva k profesijnému vzdelávaniu pedagogických zamestnancov.