Didaktické využitie audiovizuálnych, digitálnych obsahov edukačnej praxi stredných škôl
Inovačné vzdelávanie je navrhnuté pre učiteľov stredných škôl - vyučovanie akademických aj profesijných predmetov, ako reakcia na aktuálne zmeny a inovácie vo vzdelávaní.
V budúcnosti bude žiadúce zaraďovať v edukačných postupoch také učebné činnosti, pri ktorých žiaci môžu informácie, ktoré získavajú aj prostredníctvom multimediálnych prostriedkov, interpretovať v konfrontácii s reálnou skúsenosťou. Zmena edukačnej praxe vyžaduje v prvom rade prehĺbenie, rozšírenie a inováciu profesijných kompetencií učiteľov tak, aby boli schopní adekvátne optimalizovať svoje edukačné postupy a efektívne využívať dostupné inovatívne pomôcky a prostriedky.
Cieľom inovačného vzdelávania je podpora a rozvoj profesijných kompetencii PZ v súlade s príslušným profesijným štandardom, ktoré účastníkom umožnia zvýšiť mieru využívania digitálnych technológií pri sprostredkovaní a tvorbe audiovizuálnych obsahov vo výučbe.
Obsah vzdelávania reflektuje význam technológií vo vzdelávaní v súvislosti s protipandemickými opatreniami a ich vplyv, ktorý mali na zmenu organizácie vyučovania a procesy učenia sa. Inšpiráciou a impulzom pre účastníkov budú poskytnuté námety na to, ako inovovať podmienky, prostriedky a organizáciu učebných činností študentov pri realizácii edukačného projektu s využitím digitálnych technológií a audiovizuálnych obsahov. Získajú námety na to, ako realizovať edukačnú činnosť v rôznych podmienkach, priestoroch, časových intervaloch. S priamou alebo aj nepriamou prítomnosťou vyučujúceho (viacerých vyučujúcich, alebo inej dospelej osoby - odbojníka z praxe).
Učebné texty a doplnkové učebné zdroje poskytnú účastníkom poznatky na to ako efektívne plánovať, organizovať a projektovať vyučovanie (prezenčne, online, dištančná alebo kombinovane) s integráciou obsahov v rámci vzdelávacích oblastí.
Učebné činnosti pre účastníkov budú zamerané na autoregulované učenie sa s využitím rôznych nástrojov a učebných zdrojov, ktoré podporujú proces osvojenia si nových poznatkov.
Na konci tematických celkov sú otázky a úlohy (testy) na autodiagnostiku.
Očakáva sa aktívne zapojenie účastníka reflektovaním vlastnej, aktuálnej skúsenosti a vypracovaním aplikačných úloh, ktorými sú odporúčané praktické činnosti na overenie teórie vo vlastnej praxi a precvičenie opísaných postupov. Vytvorené intelektuálne, tvorivé výstupy budú podkladom pre prípravu záverečnej prezentácie a súčasťou portfólia účastníka.
V zadaní bude uvedená činnosť, resp. preukázanie komeptencie pre úroveň 1. alebo 2. atestácie podľa príslušného profesijného štandardu. Aby mal účastník možnosť vybrať si a realizovať úlohu na takej úrovni, ktorá zodpovedá jeho zaradeniu na kariérnom stupni, resp. jeho potrebe preukázať kompetencie pre účel atestácie.
Podmienkou úspešného ukončenia je zhodnotenie účinnosti zvolených inovácií vlastnej edukačnej praxe v návrhu edukačného projektu s využitím audiovizuálnych obsahov a odporúčania na úrovni predmetovej komisie, vzdelávacej oblasti alebo odboru školy.
Druh: Inovačné vzdelávanie (50 hod)
Forma: kombinovaná (36 hodín online, 14 hodín aplikačné úlohy v dištančnej forme)
Po splnení podmienok na absolvovanie vzdelávania sa môžete zapísať na najbližší vypísaný termín ukončovania v LMS, resp. nahlásiť svoj záujem na konzultácii alebo garantovi vzdelávania
Výstupom a výsledkom vzdelávania bude zhodnotenie účinnosti zvolených inovácií vlastných výchovných stratégií v návrhu edukačného projektu s využitím audiovizuálnych obsahov a odporúčania na úrovni stredných škôl.
Cena pre člena OZŠ: 80 €
Cena pre nečlena OZŠ: 130 €
Túto cenu je potrebné uhradiť na účet: IBAN: SK87 7500 0000 0040 0870 0990. Po pripísaní úhrady na účet a kontrole splnenia podmienok, Vám bude prístup k vzdelávanie uvoľnený najneskôr do 7 pracovných dní.
Link na registráciu a následné prihlásenie: E-learning OZPSaV
O autorke:
PaedDr. Darina Výbohová, PhD.
Vyštudovala učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov: fyzika a základy techniky na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici. Po absolvovaní štúdia pôsobila ako pedagóg na 5. ZŠ Hrnčiarska ul.1 vo Zvolene. Tu v rokoch 1999 – 2001 participovala na projekte: Vyučovanie práce s počítačom v triede s rozšíreným vyučovaním technickej výchovy v 5. – 9. ročníku základnej školy. V roku 2001 na základe ďalšieho vzdelávania a tréningov asociácie S. Kovalíkovej (A.S.K. Vzdelávanie pre 21. Storočie) získala kvalifikáciu Modelového učiteľa I.T.V. (Integrované tematické vyučovanie). Od roku 2002 pôsobila ako učiteľ pre kontinuálne vzdelávanie a učiteľ profesijného rozvoja na Metodicko-pedagogickom centre v Bratislave. Profesijná orientácia a odborný profil je zameraný na obsahovú integráciu, rozvoj prírodovednej gramotnosti, environmentálnu výchovu s prepojením na lesnú pedagogiku, projektové vyučovanie a riadenie procesov učenia sa s využitím digitálnych technológii. Od roku 2000 pracovala ako koordinátor implementácie viacerých Národných projektov MPC a projektov medzinárodnej spolupráce Grundtvig, Leonardo da Vinci, Lingua a Erasmus+ so zameraním na transfer inovácii edukačného procesu a mobilitu učiacich sa.Aktuálne v rámci týchto projektov spolupracuje so školami, regionálnymi inštitúciami a zahraničnými partnermi konzultant, mentor a lektor v oblasti profesijného rozvoja a kariérneho rastu v školstve pre jednotlivcov, riadiace tímy a školské kolektívy a lektor pre vzdelávaciu oblasť človeka príroda / svet práce
O spoluautoroch:
Mgr. Boris Matušek
V rokoch 1992 - 2021 pracoval ako učiteľ občianskej náuky a telesnej výchovy na Gymnáziu Martina Hattalu v Trstenej. Postupom času sa snažil pre gymnazistov priniesť projekty a predmety so zameraním na ekonómiu, vyučoval ekonomický a spoločenskovedný seminár, aplikovanú ekonómiu, diskusný seminár "myslím ekonomicky" či "poznaj svoje peniaze".
Počas svojho pôsobenia na gymnáziu sa začal zaujímať o činnosť odborovej organizácie, pôsobil ako predseda ZO na gymnáziu v Trstenej, neskôr bol zvolený do Výboru Rady ZO ZSŠ BB, TN, ZA, kde pôsobil ako zástupca sekcie gymnázií aj koordinátor športových akcií. V roku 2021 sa rozhodol kandidovať na funkciu predsedu Rady ZO ZSŠ BB, TN, ZA, bol na konferencii Rady zvolený a v súčasnosti pôsobí v tejto funkcii ako regionálny funkcionár OZŠ pre stredné Slovensko a stredné školstvo.
Ing. Peter Pavlík
Od roku 1992 pracuje na úseku vzdelávania a od roku 2021 v SOŠ kde prešiel viacerými pracovnými pozíciami. Svoje vzdelanie získal: Trnavská univerzita so sídlom v Trnave, Pedagogická fakulta a následne Slovenská technická univerzita v Bratislave.
Na SOŠ Považská Bystrica od roku 2019 pôsobí ako zástupca riaditeľa.
Pôsobil vo viacerých Nadnárodných projektoch, ako ,,Kvalitné odborné vzdelávanie – požiadavka praxe“.
Plánuje a realizuje súťaže a vzdelávania pre ZŠ a CVČ. Je organizátorom odborných súťaží pre študentov SOŠ aj na medzinárodnej úrovni. Tiež svoje pôsobenie rozšíril v Odborovom zväze pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Štátnom inštitúte odborného vzdelávania a vo viacerých odborných komisiách.
Venuje sa celoročne plánovaním a realizáciou odborného vzdelávania a praktickej prípravy na povolanie budúcich absolventov pre trh práce.