Konferencia k zapojeniu odborových zväzov do procesu európskeho semestra
dátum uverejnenia: 15. 10. 2019
čas: 15:02
kategórie: Zväz
Ako môžu odborové zväzy podporiť požiadavky zamestnancov v rámci európskeho semestra?
Európsky semester je každoročný proces koordinácie hospodárskej a sociálnej politiky EÚ a okrem iného má aj významné dôsledky pre vzdelávacie systémy a ich zamestnancov. ETUCE 1. októbra 2019 v Bruseli v spolupráci s EPSU zorganizovala konferenciu názvom „Odborové zväzy pôsobiace vo verejnej správe a ich účinná intervencia v európskom semestri“. Konferencia bola výstupom projektu na preskúmanie vplyvu európskeho semestra na verejné služby a vzdelávanie a úlohu, ktorú v tomto procese zohrávajú odborové zväzy.
Publikum tvorilo bolo vyše 60 predstaviteľov odborových zväzov pôsobiacich vo verejnom sektore a vo vzdelávaní. Diskutovali o svojom súčasnom a potenciálnom vplyve na európsky semester a navzájom preberali skúsenosti od kolegov z iných krajín EÚ. Počas podujatia sa účastníci dozvedeli o novom výskume od partnerov projektu, University of Nottingham a European Social Observatory (OSE), ktoré sa uskutočnili za posledné dva roky a boli podporené prípadovými štúdiami z Dánska, Francúzska, Írska, Talianska a Lotyšska. Pripojili sa tiež zástupcovia Európskej komisie a zamestnávateľských organizácií.
Profesor Howard Stevenson z University of Nottingham predstavil výskum, ktorý analyzuje semestrálne cykly 2017-2018 a 2018-2019. Zdôraznil, aký dôležitý je európsky semester pre odbory. Semester sa môže spočiatku javiť ako technokratická administratíva, je to však vysoko politický proces so skutočným dopadom na vzdelávanie a verejné služby všeobecne a na ich zamestnancov. Zistenia výskumu a prípadové štúdie odhalili, že neexistuje nič ako homogénny postup v európskom semestri - existuje 28 rôznych prístupov. Existujú však aj problémy, ktoré možno vidieť naprieč celou EÚ. Napríklad, jednou z hlavných záťaží procesu semestra je jeho obmedzený časový rámec, ktorý môže znižovať kvalitu reakcií a diskusiu medzi sociálnymi partnermi.
Odborové zväzy celkovo uviedli, že sociálny dialóg na národnej úrovni v súvislosti s procesom európskeho semestra často zostáva na nízkej úrovni. Jasný odborový vplyv sa však dá zistiť v prípadoch zmysluplnejšieho prístupu k sociálnemu dialógu. Odbory môžu tiež podniknúť kroky na zvýšenie ich vplyvu, napríklad vytvorením aliancií na vnútroštátnej a európskej úrovni s cieľom posilniť svoje postoje. Koherentnejší a koordinovanejší prístup odborov by v skutočnosti doplnil odporúčanie výskumných pracovníkov otvoriť semester ešte viac jednotlivým zainteresovaným stranám. Tým by sa v semestri vytvoril väčší záujem verejnosti, čím by sa získalo oveľa viac vstupov do tohto procesu.
Konferencia bola ukončená panelovou diskusiou, ktorej predsedal Bart Vanhercke (OSE), a na ktorej vystúpili Paola Cammilli (ETUCE), Jan Willem Goudriaan (EPSU), Daniel Wisniewski z Európskej federácie zamestnávateľov v oblasti vzdelávania (EFEE), Leonard Ebner z miestnej samosprávy (CEMR) ) a Filip Tanay z oddelenia pre koordináciu európskeho semestra na generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre zamestnanosť. Sociálni partneri zdôraznili, že konkrétne výsledky európskeho semestra môžu prispieť k aktívnejšiemu zapájaniu národných odborových zväzov. Európski sociálni partneri by tak mali túto transformáciu podporovať najmä budovaním ďalších kapacít.
prejsť na zoznam aktualít